Filharmonie připomene výročí alba The Velvet Underground and Nico

Koncert je spojen i s 30. výročím úmrtí Andyho Warhola, v předsálí síně Otakara Jeremiáše budou k vidění jeho práce - Foto: Jack Mitchell, licence Creative Commons (CC BY-NC-SA 3.0)

Koncert je spojen i s 30. výročím úmrtí Andyho Warhola, v předsálí síně Otakara Jeremiáše budou k vidění jeho práceFoto: Jack Mitchell, licence Creative Commons (CC BY-NC-SA 3.0)

Album The Velvet Underground and Nico se řadí k nejdůležitějším nahrávkám rockové hudby. Přispěl k tomu i obal s banánem podle návrhu Andyho Warhola.

V rámci padesátého výročí od vydání alba se v Českých Budějovicích odehraje ve čtvrtek 12. října večer unikátní koncert. Slavné písně americké undergroundové skupiny zazní v podání Jihočeské filharmonie a zpěvačky Jitky Charvátové. 

Taktovky se ujal dirigent Vojtěch Spurný. „Kombinace této hudby, sólového zpěvu na mikrofon a živého orchestru má v sobě cosi zvláštního, co, troufám si tvrdit, těm písničkám dává další dimenzi. Ukazuje se, že ony přežijí i toto, neboť jsou prostě dobré,“ říká. 

 

Na zkoušce byl Matěj Vodička

Vložit na svůj web

Podle Vojtěcha Spurného se nic nemuselo výrazněji přepisovat. To potvrzuje i autor projektu a aranží Dušan Vozáry. Myšlenka vznikla už na počátku 90. let, kdy spolu s Mejlou Hlavsou a kapelou Fiction natočili album coververzí The Velvet Underground. „Zdánlivě to vypadá hodně dramaticky, ale není, protože jsou to skvělé písničky. Když to člověk zahraje s kytarou, tak to funguje, gró je v tom zpěvu a v té písničce,“ dodává. 

Zpěvačku Nico v netradičních aranžích nahrazuje Jitka Charvátová. Pro ni jsou písně The Velvet Underground srdeční záležitostí a zpívání v doprovodu orchestru velikou výzvou. „Jak je tam vlastně takové neumětelství, tak mě to přišlo kouzelné v tom, že stojí obsah nad formou. To se mi líbilo a jsou tam úžasné texty,“ komentuje. 

Koncert je spojen i s 30. výročím úmrtí Andyho Warhola, a proto budou v předsálí koncertní síně Otakara Jeremiáše k vidění jeho práce z edic Carnegie Museum of Art. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  ulice Školní, Trhové Sviny, okr. České Budějovice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 13.12.2017 12:00 Do 14.12.2017 23:59, Překop místní komunikace III. tř. - 5c pro zhotovení STL plynovodní ...
  ulice Kpt. Jaroše, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 15.12.2017 00:00 Do 15.12.2017 23:59, úplná uzavírka v ulici kpt. Jaroše pro zvláštní užívání pozemní komunikace ...
  místní komunikace, v katastru obce Strakonice, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 17.12.2017 08:00 Do 17.12.2017 20:00, úplná uzavírka místní komunikace v ulici Velké náměstí ve Strakonicích, v úseku od křižovatky ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace