Hyalitové sklo vyráběly lesní sklárny na Novohradsku. Dnes už by to stejně nikdo nedokázal

Hyalitové sklo z někdejší sklárny zdobí i lesní cestu v Novohradských horách - Foto: Romana Lehmannová

Hyalitové sklo z někdejší sklárny zdobí i lesní cestu v Novohradských horáchFoto: Romana Lehmannová

Na hradě v Nových Hradech je jedinečná expozice o historii sklářství v okolním kraji. O rozvoj sklářství se zasloužil Ferdinand Buquoy, když přivedl ze svých panství v Belgii skláře, kterým se u nás podařilo rozjet výrobu čirého křišťálového skla. K Novohradsku patří ale i hyalit.

„Hyalit je sklo v barvě černé, nebo v barvě červeného pečetního vosku a jeho vynálezcem, nebo chcete-li znovuobjevitelem, je Jiří August Buquoy,“ vysvětluje kastelán hradu v Nových Hradech Jan Smolík. 

Podle něj Jiří August Buquoy patřil mezi největší evropské vzdělance první poloviny 19. století. Tento šlechtic se věnoval ekonomii, byl spisovatelem, vědcem, národohospodářem, podnikatelem, filozofem a vynálezcem. „Měl i několik čestných doktorátů, dokonce se na sklonku svého života zapletl do politiky v roce 1848 a zasloužil si za to domácí vězení, nicméně hyalit je jeho vynález,“ dodává kastelán. 

Hyalitové sklo ze sklářských hutí na Novohradsku si získalo velkou oblibu v měšťanských i šlechtických domácnostech. Oba typy, červený i černý hyalit, byly zpočátku zdobeny brusem. 

„Traduje se, že manželka Jiřího Augusta přišla s nápadem zdobit černý hyalit tehdy moderními orientálními a čínskými motivy. Vyráběly se výrobky, které vypadaly jako přivezené z Číny. Čínské výrobky u nás tehdy byly strašně drahé, a díky tomu šel hyalit skvěle na odbyt,“ říká Jan Smolík. 

 

O historii skla na Novohradsku se zajímá Jan Kopřiva

Vložit na svůj web

Zájem o hyalitové sklo trval několik desetiletí až do poloviny 19. století, kdy jeho výroba začala trochu upadat. Znovu šel pak krátce hyalit na odbyt ještě v 80. letech 19. století. 

I když se hyalit vyráběl ve velmi primitivních podmínkách lesních sklářských hutí, technologie výroby byla velice náročná. „Traduje se, že si zasvěcení vzali recept na výrobu s sebou do hrobu. Pravda je, že recept je dochován v literatuře, nicméně ta technologie je natolik složitá, že v těch podmínkách primitivních sklářských hutí by to dnes nikdo vyrobit nedokázal,“ vypráví Jan Smolík. 

S historií sklářství na Novohradsku se můžete seznámit v druhém poschodí hradní věže v Nových Hradech. Uvidíte tu i unikátní černé a červené neprůhledné hyalitové sklo. 

Autor:  Jan Kopřiva
Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 28.10.2017 06:00 Do 28.10.2017 14:00, Úplná uzavírka místní komunikace, ul. Na Příkopech v Blatné, z důvodu konání farmářských trhů. Objízdná ...
  silnice III/1611, v katastru obce Loučovice, okr. Český Krumlov, část obce Mnichovice, uzavřeno, práce na silnici, Od 23.10.2017 10:00 Do 05.11.2017 23:59, úplná uzavírka, Vydal: Městský úřad Český K ...
  ulice Na Děkanských polích - ulice Mezi Tratěmi, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 24.10.2017 07:00 Do 05.12.2017 23:59, Stavební práce související s kompletní rekonstrukcí ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace