Jihočech obešel pěšky bývalé Československo za 89 dnů

Cestovatel a spisovatel Rostislav Gregor zvládl náročnou pěší túru. O svých zážitcích teď napíše knihu - Foto: Andrea Zahradníková

Cestovatel a spisovatel Rostislav Gregor zvládl náročnou pěší túru. O svých zážitcích teď napíše knihuFoto: Andrea Zahradníková

Téměř čtyři tisíce kilometrů je dlouhá hranice kolem bývalého Československa. Jihočech Rostislav Gregor z Nítovic u Kardašovy Řečice ji pěšky obešel za 89 dnů.

„Začátek cesty byl takový dramatický, první tři dny mě hodně bolely nohy, měl jsem puchýře. To byly první deprese, myslel jsem, že to vzdám, nebo to bude trvat do Vánoc. Potom si ale nohy zvykly a už to bylo lepší, mohl jsem jít celé dny, akorát jsem musel zastavovat na jídlo a pití,“ vypráví. 

Rostislav Gregor se na svoji pouť kolem hranic Československa vydal 11. dubna. Jak sám říká, šel jaru naproti. A počasí mu po celou dobu cesty až neuvěřitelně přálo. 

„Cestou byly nějaké bouřky, ale vždycky jsem došel k nějakému přístřešku, chatce, kde jsem se mohl vyspat. Někdy mě také lidé nechali u sebe doma. Až poslední noc, kousek od Chlumu u Třeboně jsem poprvé postavil svůj přístřešek a nakonec i ten den se mi bouřka vyhnula,“ popisuje. 

 

S Rostislavem Gregorem se po návratu domů setkala Lucie Hochmanová

Vložit na svůj web

Na cestu se vydal s minimálním vybavením. Pěší pouť ho často vedla mimo lidská obydlí. Bez kontaktu s lidmi a ruchem města se Rostislavu Gregorovi změnilo vnímání času a zbystřily smysly. 

„Výborně se mi zlepšil zrak, sluch a hlavně čich. Když jsem potom potkal první skupinku turistů s malými dětmi, byl jsem celkem nervózní z toho ruchu. Ucítil jsem po dlouhé době voňavku, proti které nic nemám, ale v tu chvíli se mi z ní udělalo úplně špatně. Navíc bylo zajímavé, že když jsem se blížil k nějaké osadě, která byla pode mnou, tak ještě předtím, než jsem ji uviděl, jsem ji ucítil,“ říká. 

O své pouti kolem bývalých československých hranic teď Rostislav Gregor napíše knihu. Mimo jiné v ní zmíní i své setkání s medvědem nebo historku, jak si ho u jednoho z obchodních domů v Aši spletli s bezdomovcem. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dolní Dvořiště
  Od 22.1.2018 10:00 do 12:05; na silnici 39 u obce Zlatá Koruna okres Český Krumlov; odbočka na obec Zlatá Koruna; nehoda; OA + svodidla, bez zranění, na místo DI ČK
  silnice I/4, v katastru obce Vimperk, okr. Prachatice, omezení, Od 19.01.2018 00:00 Do 11.01.2019 23:59, Úplné krátkodobé uzavírky v bezpečnostním okruhu lomu Sudslavice a lomu Výškovice pro provádění ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace