Klasické venkovské práce si vyzkoušely děti ve mlýně v Hoslovicích

Dojení trénovaly děti na maketě kozy. Ta udivila návštěvnice z Ukrajiny - Foto: Václav Malina

Dojení trénovaly děti na maketě kozy. Ta udivila návštěvnice z UkrajinyFoto: Václav Malina

Den řemesel si o víkendu užily v hoslovickém mlýně na Strakonicku stovky lidí. Dozvěděly se, jak se naklepává kosa na sečení, viděly, jak se vrtí máslo, a mohly si vyzkoušet dojení kozy nebo práci na tkalcovském stavu.

Dětem u tkalcovského stavu pomáhala Ivana Jiřičková. „Můžou si tady zkoušet tkát na stavu. Máme tady navlečené příze na jehle a provlékají je vlastně osnovou,“ popsala. 

Ze Strakonic přijel do Hoslovic Matěj Němec. „Už jsem si vyzkoušel příst a s dědou jsme sekali trávu. S kosou mi to moc nešlo, je mi moc velká, takže občas se zabodla i do země,“ vyprávěl. 

Návštěvnice z Ukrajiny udivila maketa kozy. „Já myslím, že koza má jen dva struky, ale tady jsou čtyři. Všimla si toho i dcera, která kozu snad ani v životě neviděla. My jsme kozy měli, když jsem byla mladá. Nevím, proč tu udělali čtyři struky k dojení,“ řekla Antonina Feday. 

 

V Hoslovicích natáčel Václav Malina

Vložit na svůj web

„To je prostě koza hoslovická, to je speciální druh, který jinde nenajdete,“ vysvětlila u trenažéru na dojení koz ředitelka Muzea středního Pootaví ve Strakonicích Ivana Říhová. 

Milan Kos při výkladu o uchycení kosy - Foto: Václav Malina

Harmonikář Miroslav Němec ze Zálesí - Foto: Václav Malina

Autor:  Václav Malina
Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 19.8.2017 01:20 do 04:25; na silnici 24 u obce Veselí nad Lužnicí okres Tábor , délka 1.2km; neprůjezdné, 3 padlé stromy; nehoda nákladního vozidla; NA x strom, bez zranění osob.
  ulice U Hvízdala, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 19.08.2017 07:00 Do 19.08.2017 20:00, oprava povrchu ulice U Hvízdala u křižovatky s ulicí Husova tř., Objížďka ...
  místní komunikace, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.08.2017 07:00 Do 25.08.2017 23:59, oprava povrchu ulice U Hvízdala u křižovatky s ulicí Husova tř., ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace