Kola se nejvíc kradou v Českých Budějovicích a okolí Třeboně

Nejlepší prevencí před zloději je přemýšlet, kam kolo zamkneme, případně jestli je na dohled kamerový systém - Foto: Andrea Zahradníková

Nejlepší prevencí před zloději je přemýšlet, kam kolo zamkneme, případně jestli je na dohled kamerový systémFoto: Andrea Zahradníková

Počet krádeží jízdních kol v jižních Čechách loni klesl na 234 případů. Ve srovnání s předchozím rokem je to podle aktuální policejní statistiky zhruba polovina případů. A také zhruba polovinu kradených kol se policistům podaří vypátrat.

„Mně už se v Budějovicích ztratila tři kola, bylo to u úřadu práce a také u knihovny. Tak jsem koupil bytelnější zámek,“ popisuje Honza. Podobné zkušenosti jako on mají stovky dalších obyvatel krajského města. 

„Jízdní kola mizí od nákupních center nebo třeba od plovárny na Sokolském ostrově. Tam se i podařilo díky kamerovému systému přistihnout několik zlodějů při činu. Několikrát se stalo, že majitel měl kolo zpátky dřív, než z plovárny přišel, takže byl potom překvapený, že tam jsou strážníci,“ řekl mluvčí městské policie David Štýfal. 

Další lokalitou, kde se zloději na kola zaměřují, jsou rovinaté oblasti Jindřichohradecka, zejména okolí Třeboně. 

 

Jak kolo zabezpečit, se ptal Martin Pokorný

Vložit na svůj web

Podle mluvčího policie Milana Bajcury mohla k příznivějším statistikám přispět úspěšná práce kriminalistů v předchozích letech. „Podařilo se nám zadržet pachatele, kteří po různých úkonech v rámci trestního řízení skončili ve výkonu trestu, a to se odrazilo v poklesu trestné činnosti. Přesto musíme lidem připomenout, aby řádně zabezpečili svá kola a nepodléhali lehké euforii, že se jim nemůže nic stát,“ uvedl. 

Z preventivních důvodů mohou majitelé svá jízdní kola registrovat pomocí internetu, například v Centrálním registru kol. Některé cykloprodejny nabízejí i speciální zařízení, které dokáže sledovat polohu kola a hlásit každý pohyb do chytrého mobilního telefonu. Cena takového řešení se pohybuje kolem pěti tisíc. 

Podle Davida Štýfala zůstává nejlepší prevencí přemýšlet, kam člověk kolo zamkne, případně jestli je na dohled kamerový systém. 

Ceny nejčastěji prodávaných zámků se pohybují od 200 do 1500 korun. „U dražšího zámku je lanko z kvalitnější oceli, je tlustší, a byť to pořád není zámek, který by se nedal překonat, dá to víc práce. Také má daleko kvalitnější ten mechanismus, je odolnější vůči povětrnostním podmínkám i banálnímu rozlomení,“ popsal majitel jedné z cykloprodejen v centru Českých Budějovic Vladimír Dupkanič. 

Podle testu redaktorů odborného časopisu Velo stačí na překonání levnějších zámků pákové kleště a jen několik vteřin času. U pevnějších zámků je třeba už použít úhlovou brusku a práce může zabrat několik minut. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  ulice U Lučního jezu, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 19.02.2018 10:00 Do 28.02.2018 23:59, úplná uzavírka ulice U Lučního jezu, část od bytových domů ...
  ulice U Nádraží, Strakonice, okr. Strakonice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 15.05.2018 00:00 Do 30.11.2018 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v ulici U Nádraží ve Strakonicích z důvodu provádění ...
  ulice U Nádraží, Strakonice, okr. Strakonice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 12.02.2018 07:00 Do 14.05.2018 23:59, úplná uzavírka z důvodu provádění stavby "Dopravní terminál Strakonice", Vydal: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace