Menší obce mají nově na starost opatrovnictví dětí z větších měst

Takzvaný kolizní opatrovník zastupuje nezletilého u soudu. Nově jím nemůže být obec, ve které trvale žijí rodiče, což způsobuje řadu problémů - Foto:  pixabay.com

Takzvaný kolizní opatrovník zastupuje nezletilého u soudu. Nově jím nemůže být obec, ve které trvale žijí rodiče, což způsobuje řadu problémůFoto:  pixabay.com

Obec, ve které trvale žijí rodiče nezletilého dítěte, nemůže podle nového zákona být takzvaným kolizním opatrovníkem. Ten dítě zastupuje při soudním jednání.

Za České Budějovice proto teď děti u soudu zastupují menší města jako Týn nad Vltavou nebo Trhové Sviny, které ale pro výkon takové funkce nemají dostatek sociálních pracovníků. 

Na cestu k českobudějovickému okresnímu soudu musí častěji vyjíždět vedoucí odboru sociálních věcí města Trhové Sviny Vladislav Vlásek, aby podle nového zákona zastupoval nezletilé děti z Českých Budějovic. Krajské město má přitom k dispozici 32 sociálních pracovníků, Trhové Sviny pouze pět. 

„Podle statistik podal v roce 2016 budějovický magistrát k okresnímu soudu asi 140 návrhů, přičemž město Trhové Sviny podalo pět návrhů. Z toho je zcela zřejmý nepoměr výkonu funkce opatrovníka,“ připomíná. 

Pro trhosvinenské sociální pracovníky je proto současný výkon kolizního opatrovnictví velmi náročný, časově i finančně. „Za poslední dva měsíce bylo deset případů, kdy nás soud jmenoval opatrovníkem. A jsou to ty nejsložitější případy, které vyžadují značné zkušenosti a jsou značně náročné, co se týká právního vědomí pracovníků,“ říká Vladislav Vlásek. 

Problém se v minulosti vyskytl i u takzvaného veřejného opatrovnictví, kdy se o nemohoucí občany museli postarat sami starostové daných obcí. To se podle výkonného ředitele Svazu měst a obcí Pavla Drahovzala povedlo vyřešit teprve nedávno díky účelovému státnímu příspěvku. 

„Zde by to mohlo být v podstatě na podobné bázi, kdy za každého kolizního opatrovníka by město nebo obec dostaly určitou částku do svého rozpočtu. To by mohlo zajistit personální kapacity a získat sociální pracovníky,“ dodává. 

Než se ale situace vyřeší, některá menší města budou muset přijmout kvalifikované sociální pracovníky. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  D3, mezi km 70 a 63, ve směru Benešov, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 24.01.2018 09:00 Do 24.01.2018 12:00, , údržba a opravy vozovek AB, zdroj: ŘSD
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dolní Dvořiště
  Od 24.1.2018 07:05 do 09:10; na silnici 1423 u obce Kváskovice okres Strakonice; nehoda; OA střet se zvěří

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace