Místo dovolené pomáhají dobrovolníci obnovit rašeliniště na Šumavě

Dobrovolníci zaváží odvodňovací kanál, aby v rašeliništi zůstávala voda a neodtékala příliš rychle do Vltavy - Foto: Martin Pokorný

Dobrovolníci zaváží odvodňovací kanál, aby v rašeliništi zůstávala voda a neodtékala příliš rychle do VltavyFoto: Martin Pokorný

Třináct dobrovolníků se na dovolenou místo k moři vydalo pomáhat s obnovou rašelinišť na Šumavu. Do rukou vzali krumpáče a lopaty a v programu Týden pro divočinu pracují celý týden na Soumarském rašeliništi.

„Zavážíme hlavní odvodňovací kanál, který to rašeliniště odvodňoval. Používáme vlastně tu dřív vyhrnutou zem tady z blízkosti kanálu. Jde o to, aby tady ta voda zůstávala, aby neodtékala příliš rychle do Vltavy,“ vysvětluje Renata Placková, která má na starosti skupinu třinácti dobrovolníků na Soumarském rašeliništi. 

Stovky kyblíků s rašelinou denně přenese Pavel z Prahy. „Fyzicky jsme vlastně už teď udělali šest hrází,“ říká. 

 

Mezi dobrovolníky se podíval Martin Pokorný

Vložit na svůj web

Na tenhle typ dovolené přesvědčil i svou manželku Lenku. „Já tady nabírám do kbelíků rašelinu, kterou potom odnáším do toho hlavního odvodňovacího kanálu. Kolega potom sype hlínu tam, kam potřebuje, ušlapává a tvoří hráz,“ popisuje Lenka. 

Program obnovy šumavských rašelinišť začal už v roce 1999. „Mezi nimi vynikají taková ta větší rašeliniště, například Splavské, Jezerní slať, Rokytské slatě. To jsou krásné lokality s jezírky, typické pro Šumavu,“ dodává Iva Bufková ze Správy Národního parku Šumava. 

Dobrovolníci pomáhají s obnovou Soumarského rašeliniště na Šumavě - Foto: Martin Pokorný

Dobrovolníci pomáhají s obnovou Soumarského rašeliniště na Šumavě - Foto: Martin Pokorný

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Majdalena
  Od 21.3.2018 22:35 do 23:35; na silnici 143 u obce Homole okres České Budějovice; nehoda; DN OA x srna, bez zranění, kyvadlový provoz.
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 24.03.2018 06:00 Do 24.03.2018 14:00, Úplná uzavírka ul. Na Příkopech z důvodu konání farmářských trhů. , Vydal: Městský úřad Blatná

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace