Na dálnici D3 je hotový první úsek těsně u Budějovic. Otevře se na konci září

Na nový úsek dálnice D3 mezi Borkem a Úsilným u Českých Budějovic budou moci auta vjet už poslední víkend v září - Foto: Matěj Vodička

Na nový úsek dálnice D3 mezi Borkem a Úsilným u Českých Budějovic budou moci auta vjet už poslední víkend v záříFoto: Matěj Vodička

Odlehčení a uvolnění dopravy v jihočeské metropoli má přinést nově vybudovaná část dálnice D3. Úsek z Borku do Úsilného měl být původně hotový v listopadu, řidičům se ale otevře už na konci září. Celková délka úseku je přes tři kilometry.

„Blížíme se k cíli. Zbývá nám v některých místech dokončit vodorovné a svislé dopravní značení, dodělat svodidla a samozřejmě budou následovat ještě nezbytné revize celého úseku. Pak už jenom slavnostní přestřižení pásky a uvítáme řidiče,“ říká mluvčí společnosti Eurovia Iveta Štočková. 

Nový úsek dálnice D3 podle ní odlehčí dopravě v Českých Budějovicích. Lidé jej budou moct využít už během posledního zářijového víkendu. „Každý kilometr dálnice uleví obyvatelům a obcím okolo stávajících komunikací nižších tříd. Především se uleví Českým Budějovicím, protože řidiči, kteří pojedou z Třeboně, mohou využít tento úsek a pojedou rovnou po D3 na Prahu, nemusí projíždět městem,“ vysvětlila. 

Auta jedoucí od Prahy na nový úsek najedou u Borku. Na konci u Úsilného se pak dálnice napojí k silnici na Třeboň. 

Tam začne stavba jednotlivých částí obchvatu Českých Budějovic. „První úsek je z Úsilného do Hodějovic a druhý z Hodějovic do Dolního Třebonína. Oba tyto úseky mají dohromady zhruba dvacet kilometrů. Co se týká náročnosti, budou to jedny z nejnáročnějších staveb,“ řekla už dříve Českému rozhlasu Vladimíra Hrušková, ředitelka českobudějovické pobočky Ředitelství silnic a dálnic. 

Obchvat má být hotový do čtyř let. Řada obcí teď řeší, jak se na něj napojí. Například ve Srubci u Českých Budějovic bude zastupitelstvo v úterý hlasovat už o deváté variantě dálničního přivaděče. 

Podle srubecké starostky Lenky Malé je jeho stavba prioritou. „O obchvatu už občané uvažují nějakých čtyřicet let. Máme tu pověstný srubecký kopec, který je v zimě prostě nesjízdný, a jezdí nám tady čím dál víc aut. Já si vůbec nedovedu představit, že by se obchvat Srubce nepostavil. Aby tady byl nějaký průtah obcí na dálnici, to je nemyslitelné,“ dodala. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, II/105-107.5
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Hořice
  Stav vozovky: náledí, Dolní Dvořiště

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace