Na Lipně loni rybáři ulovili 5 tisíc candátů. Vědci teď zkoumají, jak se tu rybám daří

Hladinu Lipna brázdí výzkumné plavidlo. Vědci zjišťují, v jaké kondici je zdejší populace candátů - Foto: Martin Pokorný

Hladinu Lipna brázdí výzkumné plavidlo. Vědci zjišťují, v jaké kondici je zdejší populace candátůFoto: Martin Pokorný

Každý večer pokládají sítě na sedmi místech lipenského jezera vědci. Pod vedením profesora Jana Kubečky z Hydrobiologického ústavu v Českých Budějovicích mají za úkol spočítat populaci candátů a zjistit, v jaké je kondici.

„Candátí populace je na Lipně tradičně v dobré kondici. Tím, že je Lipno poměrně mělké, je totiž dobrou candátí nádrží,“ říká Jan Kubečka, kteří řídí průzkumné plavidlo a objíždí jednotlivá kontrolní loviště. 

Dodává, že candát je dravá ryba a má jedno zajímavé specifikum. „Zaměřuje se na hodně malou kořist, je to takový gurmán mezi rybami. Nejšťastnější je, když je v tom jezeře hodně malých ryb,“ dodává. 

Za candátem na Lipno jezdí hodně rybářů. V době takzvané candátí krize zhruba před deseti lety klesla jejich docházka až o třetinu, ale v posledních letech se to změnilo. Loni se navíc uvolnila pravidla pro lov candátů. 

 

Na výzkumném plavidle byl s vědci Martin Pokorný

Vložit na svůj web

Tým Jana Kubečky tedy zkoumá, nakolik to může populaci na Lipně ovlivnit. Například loni tu rybáři nachytali přes pět tisíc candátů. Úlovky dohromady vážily přes osm tisíc kilogramů. 

Vědci rozhazují sítě na přítoku do Lipna nad Horní Planou. Druhý den je vytahují a třídí ryby. „Je tu plotice, cejni, cejnci malí, candáti, oukleje, okouni,“ ukazuje Jan Turek a z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. 

Ryby pak končí na stole pod rukama Marie Prchalové z hydrobiologického ústavu. „Změříme je, zvážíme, vezmeme struktury na určení věku, což jsou šupiny. Ty uložíme do speciálních obálek a potom je čteme ve speciálních přístrojích,“ popisuje. Průzkum populace candátů na Lipně potrvá do konce týdne. 

Vědci na Lipně zkoumají candátí populaci - Foto: Martin Pokorný

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Srážky: sněžení, I/34 Stráž nad Nežárkou
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, II/105-107.5
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dolní Dvořiště

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace