Na západní Ukrajině hledali válečné stopy historici z Jindřichova Hradce

Historici jeli na Ukrajinu se starými fotografiemi a mapami. Pak procházeli místa, kde byla bojiště první světové války, a porovnávali staré s novým - Foto: Vladislav  Burian

Historici jeli na Ukrajinu se starými fotografiemi a mapami. Pak procházeli místa, kde byla bojiště první světové války, a porovnávali staré s novýmFoto: Vladislav Burian

I po sto letech je možné najít stopy po bojištích první světové války. V oblasti Haliče na dnešní západní Ukrajině po nich v polovině července pátrali jindřichohradečtí vojenští historici. V místě totiž položili život i vojáci ze 75. pěšího pluku z Jindřichova Hradce.

„Prvopočátek všeho byl u našeho kamaráda Ládi Holického z Okrouhlé Radouně, protože ten dlouhá léta pátral se svojí rodinou po tom, kde zahynul jeho praděda během první světové války. Nakonec se dozvěděl, že zahynul u Starého Martinova na současné Ukrajině,“ vysvětluje Vladislav Burian z Klubu historie letectví. 

Po stopách první světové války na západní Ukrajině pátrali účastníci expedice nazvané Hodov 2017 formou takzvané rekognoskace. „Dohodli jsme se, že tam pojedeme se starými fotografiemi a mapami, budeme to procházet a porovnávat staré s novým. Zároveň jsme se dohodli, že v terénu do těch starých map z archivu dokreslíme nové poznatky,“ říká Vladislav Burian. 

Jedním z míst, které expedice hledala, byla kóta 363 u Cebrowa. Kříž z ní teď můžou lidé vidět na hřbitově v Jindřichově Hradci. 

 

S vojenskými historiky natáčela Lucie Hochmanová

Vložit na svůj web

Místo bylo během první světové války významným strategickým bodem. „V květnu 1916 došlo k tomu, že rakouské vedení nechalo tu kótu odpálit náloží, aby nepadla do rukou Rusů, protože to bylo velmi strategické místo. Kdo ovládal tuto kótu, ovládal vlastně i celé bojiště,“ dodává další člen expedice, provozovatel Muzea opevnění Klášter Miloslav Sviták. 

Vojáci 75. pěšího pluku z Jindřichova Hradce kótu ovládali do roku 1916, kdy se museli při Brusilovově ofenzivě stáhnout ke Zborovu. I tam se členové expedice vypravili. „V místech, kde bojovali pětasedmdesátníci, jsou dneska rozsáhlá pole. Zbytky zákopů byly v rámci slučování mezí zakopány, takže dnes hledat v těch polích je velice těžké. Právě v lokalitě Hodova jsme objevili určité zbytky zákopů, dokonce i celé linie,“ popisuje Miloslav Sviták. 

Během expedice narazili i na stopy možného masového hrobu, který zatím není v záznamech ministerstva obrany - Foto: Vladislav  Burian

Během expedice narazili i na stopy možného masového hrobu, který zatím není v záznamech ministerstva obranyFoto: Vladislav Burian

Během expedice po západní Ukrajině narazili i na stopy možného masového hrobu, který zatím není v záznamech ministerstva obrany. Teď budou pátrat po tom, zda spadá do období první nebo druhé světové války. „Chceme to zkusit přes zimu dopátrat v archivech a předpokládáme, že na jaře nebo podzim příštího roku tam dojedeme už s konkrétními archivními materiály,“ doplňuje Vladislav Burian. 

S výsledky pátrání po stopách příslušníků 75. pěšího pluku na Ukrajině seznámí i veřejnost. Na podzim plánují v Jindřichově Hradci řadu přednášek. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 24.2.2018 20:50 do 21:50; na silnici 145 u obce Těšovice okres Prachatice; nehoda, zdržení; havarované vozidlo; OA x zvěř.
  silnice I/4 (ulice Pasovská), Vimperk, okr. Prachatice, omezení, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 12.03.2018 07:00 Do 21.04.2018 23:59, demolice objektů na pozemcích parc. č. 1507 a 1508, v době ...
  silnice I/3, Rzavá - Moraveč, okr. Tábor, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 06.03.2018 00:00 Do 29.06.2018 23:59, částečná uzavírka silnice I/3 vpravo ve směru jízdy Moraveč ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace