Napravení starých hříchů a zadostiučinění. Romská komunita vítá odkup vepřína v Letech

22. srpen 2017

Jako úlevu a zadostiučinění vnímají romské komunity odkup a plánované zbourání vepřína v Letech u Písku, který stojí na místě protektorátního pracovního tábora pro Romy. V reakci na to, že vláda schválila odkup vepřína, to řekla ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová.

Podle ní na to Romové dlouho čekali. „Řeší se to od roku 1995, ne-li dříve. Už od té doby jsme říkali, že je nepřijatelné, aby byl na takovém místě vepřín. Kazí to důstojnost toho místa a odkup vnímáme jako napravení starých hříchů,“ uvedla.

Právě Muzeum romské kultury zřizované ministerstvem kultury by mohlo dostat místo na starost. „Pokud nám bude svěřeno, chceme zahájit celospolečenskou debatu o jeho využití. Cílem ale je, aby tam byla důstojná připomínka,“ doplnila Jana Horváthová.

Podle čestného předsedy Společenství Romů na Moravě Karla Holomka by místo měla spravovat organizace, která má blízko k historii Romů.

Karel Holomek zažil období tábora v Letech i romského tábora v Hodoníně u Kunštátu. Právě tam byla většina členů jeho rodiny, část z nich zemřela v Osvětimi. „Babička, dědeček, strýcové a tetičky skončili v koncentráku. Strýcové z Osvětimi utekli a potom tam byli zavražděni na apelplacu,“ vyprávěl.

Jemu tehdy bylo šest let, jeho sestře čtyři. „Byl na nás vydaný příkaz k transportu, ale naše maminka tam s námi nešla. Zachránila nás, ale bylo to období, kdy jsme se hodně po nocích přesouvali. Proto vše vnímám velmi citlivě,“ doplnil.

Podle něj by v Letech nemělo vzniknout nic jiného, než co odpovídá pietě. Na druhé straně připomněl, že v Hodoníně, který je s Lety spjatý stejným osudem, vznikl památník a v něm bude expozice o romském holokaustu v Česku.

Tábory v Letech i Hodoníně u Kunštátu prošly stovky lidí. Někteří nepřežili, další putovali do koncentračních táborů.

Vepřín v Letech má 13 hal a v nich je 13 tisíc prasat. Česko kvůli němu sklízí léta kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí. Stát podepíše s firmou AGPI smlouvu nejspíš příští měsíc, pak se zveřejní cena. Odhady hovoří o stovkách milionů korun. Chov prasat v těsné blízkosti pietního místa by měl skončit do půl roku.

zdroj: ČTK
Spustit audio