Nemohou větrat ani se zhluboka nadechnout. Lidi v Mydlovarech trápí silný zápach

Bývalé odkaliště uranových rud u Mydlovar, ze kterého se šíří nepříjemný zápach. Na rekultivaci místa pracuje státní podnik DIAMO - Foto: ChNPP Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Bývalé odkaliště uranových rud u Mydlovar, ze kterého se šíří nepříjemný zápach. Na rekultivaci místa pracuje státní podnik DIAMOFoto: ChNPP Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Obyvatelé Mydlovar na Českobudějovicku se někdy v noci budí kvůli nepříjemnému zápachu. Ten se šíří z nedaleké laguny jednoho z bývalých odkališť uranových rud podniku MAPE Mydlovary.

Zápachem trpí někdy i v nedalekém Nákří. „No, je to cítit jako čpavkem, každý den, hlavně večer,“ říká jedna z obyvatelek. „Vždycky před deštěm to smrdí,“ dodává další. 

Paní Ingrid z Mydlovar se občas v noci kvůli zápachu vzbudí. „To je opravdu takový zápach, jako když nespláchnete záchod. Někdy je cítit něco chemického a někdy je to vyloženě jako kafilérka nebo fekálie,“ popisuje. 

Zápach vychází z kalojemu K4R. Státní podnik DIAMO, který tu pracuje už dvacet let, ho má nechat do konce října zavézt. Zmenšující se laguna pohltí asi dva tisíce tun materiálu denně. 

„Byl pokus, že se ten zápach eliminuje odvápněním, ale efekt to nemělo. To nás rozhodně zápachu nezbavilo. Je to intenzivní, nemůžeme ani větrat, pálí to do nosu. Máte pocit, že se ani nemůžete zhluboka nadechnout,“ dodává Hana Chalupská z Mydlovar. 

Odkaliště pochází z období první republiky, kdy se tu těžil lignit. Od 60. let minulého století se v prázdných jamách kalila uranová ruda. 

 

Jak odkaliště zapáchá, se na vlastní nos přesvědčil Martin Pokorný. Poslechněte si jeho publicistický příspěvek

Vložit na svůj web

Státní podnik DIAMO nechal na začátku léta vypracovat chemické a pachové analýzy. „Z chemických se potvrdilo, že je to sirovodík. Samozřejmě, že zapáchá, nicméně jeho koncentrace není taková, aby ohrožovala lidské zdraví,“ uvádí ředitel podniku Tomáš Rychtařík. 

DIAMO podle něj nyní intenzivně zaváží lagunu. „Cílem je stav, kdy laguna nemá žádnou volnou vodu, takže tam nemá co smrdět. Zatím jsme zavápnili několika cisternami vápna,“ doplňuje. 

V létě místo kontrolovala i Česká inspekce životního prostředí. „Je pravda, že na uvedené lokalitě se vykytuje zápach, ovšem vzhledem k tomu, že nejsou zákonem stanovené emisní limity pro pachové látky, je velmi problematické najít oporu v zákoně a prokazovat někomu nějaké porušení zákona o ochraně ovzduší,“ říká ředitel oblastního inspektorátu Vladimír Jiráček. 

Celá oblast odkališť u Mydlovar má skončit pod povrchem země do roku 2024. Stát za to zaplatí skoro 850 milionů korun. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Majdalena
  silnice I/4 (ulice Pasovská), Vimperk, okr. Prachatice, omezení, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 12.03.2018 07:00 Do 21.04.2018 23:59, demolice objektů na pozemcích parc. č. 1507 a 1508, v době ...
  silnice I/3, Rzavá - Moraveč, okr. Tábor, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 06.03.2018 00:00 Do 29.06.2018 23:59, částečná uzavírka silnice I/3 vpravo ve směru jízdy Moraveč ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace