Petr Hanus vrací do krajiny kolem Protivína boží muka zničená vandaly

Boží muka nejen opravuje, ale umisťuje k nim i lavičky, aby se tu mohli scházet lidé. Ilustrační foto - Foto: Jiří Dočekal

Boží muka nejen opravuje, ale umisťuje k nim i lavičky, aby se tu mohli scházet lidé. Ilustrační fotoFoto: Jiří Dočekal

Obnovit boží muka, která před lety během jediné noci zničili neznámí vandalové. To je úkol, na kterém už několik let pracuje ve volném čase Petr Hanus ze Skal u Protivína. Celkem se jedná o patnáct míst. Většina z nich patří k tomuto kraji už několik staletí.

„Začalo to tím, že jsem tu zkolaudoval dům a říkal jsem si, že je třeba tady těm lidem něco zanechat, něco věnovat, navázat na tradice a trochu to tu obnovit,“ vysvětluje Petr Hanus. 

Ve volném čase tak obnovuje kamenné nebo železné kříže v krajině. „Napadlo mě, že bych mohl každý rok opravit jedny boží muka a spojit lidi tím, že se tu zasadí stromy a postaví lavička,“ dodává. 

Jedno z již upravených míst je na vršku nad Budičovicemi. „Vypadalo to tu opravdu žalostně. Z původního křížku zbylo torzo, ze země koukal jenom kousek žulového segmentu. Takže jsem celé místo s dcerou vykopal, odvozil několik kubíků hlíny, terén srovnal,“ popisuje. 

 

S Petrem Hanusem se setkal Jan Kopřiva

Vložit na svůj web

Horní díl původního křížku našel opodál. Kdosi ho tu z neznámého důvodu zakopal. „Další díly se vykovaly, takže se to udělalo a dneska to slouží opravdu lidem. Je to krásné místo v nádherné přírodě,“ doplňuje. 

Petr Hanus je zhruba v polovině své práce. Už se mu podařilo opravit sedm zničených božích muk, záchranu dalších osmi má ale ještě před sebou. 

Autor:  Jan Kopřiva
Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 11.12.2017 19:45 do 12.12.2017 10:50; na silnici 02311 u obce Jindřichův Hradec; světelná signalizace mimo provoz, silný provoz; železniční přejezd P 6158 v poruše, strojvedoucí vlaků upozorněni na ...
  místní komunikace, v katastru obce Strakonice, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 17.12.2017 08:00 Do 17.12.2017 20:00, úplná uzavírka místní komunikace v ulici Velké náměstí ve Strakonicích, v úseku od křižovatky ...
  ulice Kpt. Jaroše, mezi křižovatkami ulic Novohradská a V. Vydry, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 15.12.2017 00:00 Do 15.12.2017 23:59, úplná uzavírka v ulici kpt. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace