Petr Hanus vrací do krajiny kolem Protivína boží muka zničená vandaly

Boží muka nejen opravuje, ale umisťuje k nim i lavičky, aby se tu mohli scházet lidé. Ilustrační foto - Foto: Jiří Dočekal

Boží muka nejen opravuje, ale umisťuje k nim i lavičky, aby se tu mohli scházet lidé. Ilustrační fotoFoto: Jiří Dočekal

Obnovit boží muka, která před lety během jediné noci zničili neznámí vandalové. To je úkol, na kterém už několik let pracuje ve volném čase Petr Hanus ze Skal u Protivína. Celkem se jedná o patnáct míst. Většina z nich patří k tomuto kraji už několik staletí.

„Začalo to tím, že jsem tu zkolaudoval dům a říkal jsem si, že je třeba tady těm lidem něco zanechat, něco věnovat, navázat na tradice a trochu to tu obnovit,“ vysvětluje Petr Hanus. 

Ve volném čase tak obnovuje kamenné nebo železné kříže v krajině. „Napadlo mě, že bych mohl každý rok opravit jedny boží muka a spojit lidi tím, že se tu zasadí stromy a postaví lavička,“ dodává. 

Jedno z již upravených míst je na vršku nad Budičovicemi. „Vypadalo to tu opravdu žalostně. Z původního křížku zbylo torzo, ze země koukal jenom kousek žulového segmentu. Takže jsem celé místo s dcerou vykopal, odvozil několik kubíků hlíny, terén srovnal,“ popisuje. 

 

S Petrem Hanusem se setkal Jan Kopřiva

Vložit na svůj web

Horní díl původního křížku našel opodál. Kdosi ho tu z neznámého důvodu zakopal. „Další díly se vykovaly, takže se to udělalo a dneska to slouží opravdu lidem. Je to krásné místo v nádherné přírodě,“ doplňuje. 

Petr Hanus je zhruba v polovině své práce. Už se mu podařilo opravit sedm zničených božích muk, záchranu dalších osmi má ale ještě před sebou. 

Autor:  Jan Kopřiva
Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 23.2.2018 18:30 do 20:40; na silnici 3 u obce Dynín okres České Budějovice; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA bez zranění.
  silnice I/4 (ulice Pasovská), Vimperk, okr. Prachatice, omezení, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 12.03.2018 07:00 Do 21.04.2018 23:59, demolice objektů na pozemcích parc. č. 1507 a 1508, v době ...
  silnice I/3, Rzavá - Moraveč, okr. Tábor, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 06.03.2018 00:00 Do 29.06.2018 23:59, částečná uzavírka silnice I/3 vpravo ve směru jízdy Moraveč ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace