Petr Hanus vrací do krajiny kolem Protivína boží muka zničená vandaly

Boží muka nejen opravuje, ale umisťuje k nim i lavičky, aby se tu mohli scházet lidé. Ilustrační foto - Foto: Jiří Dočekal

Boží muka nejen opravuje, ale umisťuje k nim i lavičky, aby se tu mohli scházet lidé. Ilustrační fotoFoto: Jiří Dočekal

Obnovit boží muka, která před lety během jediné noci zničili neznámí vandalové. To je úkol, na kterém už několik let pracuje ve volném čase Petr Hanus ze Skal u Protivína. Celkem se jedná o patnáct míst. Většina z nich patří k tomuto kraji už několik staletí.

„Začalo to tím, že jsem tu zkolaudoval dům a říkal jsem si, že je třeba tady těm lidem něco zanechat, něco věnovat, navázat na tradice a trochu to tu obnovit,“ vysvětluje Petr Hanus. 

Ve volném čase tak obnovuje kamenné nebo železné kříže v krajině. „Napadlo mě, že bych mohl každý rok opravit jedny boží muka a spojit lidi tím, že se tu zasadí stromy a postaví lavička,“ dodává. 

Jedno z již upravených míst je na vršku nad Budičovicemi. „Vypadalo to tu opravdu žalostně. Z původního křížku zbylo torzo, ze země koukal jenom kousek žulového segmentu. Takže jsem celé místo s dcerou vykopal, odvozil několik kubíků hlíny, terén srovnal,“ popisuje. 

 

S Petrem Hanusem se setkal Jan Kopřiva

Vložit na svůj web

Horní díl původního křížku našel opodál. Kdosi ho tu z neznámého důvodu zakopal. „Další díly se vykovaly, takže se to udělalo a dneska to slouží opravdu lidem. Je to krásné místo v nádherné přírodě,“ doplňuje. 

Petr Hanus je zhruba v polovině své práce. Už se mu podařilo opravit sedm zničených božích muk, záchranu dalších osmi má ale ještě před sebou. 

Autor:  Jan Kopřiva
Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 17.10.2017 12:20 do 15:25; na silnici 20 v obci Dasný okres České Budějovice , délka 255m; světelná signalizace mimo provoz, silný provoz; kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem; dopravu řídí policie; ...
  silnice II/122, Nákří, okr. České Budějovice, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 26.10.2017 10:00 Do 08.11.2017 23:59, Modernizace silnice II/122 , Vydal: Magistrát města České ...
  D3, km 80, ve směru Benešov, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 17.10.2017 13:00 Do 17.10.2017 17:00, , údržba a opravy mostů, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace