Poprvé v historii pořádá Česká republika setkání odborníků na fotosyntézu GAP

GAP není konference, při níž se sedí v sále a přednáší, ale jde opravdu o pracovní setkání odborníků na fotosyntézu - Foto: Richard Lhotský

GAP není konference, při níž se sedí v sále a přednáší, ale jde opravdu o pracovní setkání odborníků na fotosyntézuFoto: Richard Lhotský

Jak vyrobit ze sinic a řas nové léky nebo jak zabránit důsledkům globálního oteplování. To jsou témata celosvětového setkání odborníků na fotosyntézu GAP. Poprvé v historii se vědci z 24 zemí potkávají v České republice.

Už desáté pracovní setkání hostí třeboňský Mikrobiologický ústav Akademie věd. Účastníky jsou například Cynthia ze Španělska a Hafid z Ománu, kteří měří parametry v průběhu kultivace sinic. 

S nápadem pracovních setkání zaměřených na výzkum a praxi přišel před třiceti lety Tom Berman z Izraele, rodák z východočeského Hronova, který patřil mezi jedno z dětí zachráněných sirem Nicolasem Wintonem. Tom Berman se GAPu ve své rodné zemi bohužel nedočkal. Tragicky zahynul na Galapágách a v Třeboni ho zastoupila dcera Ilana. 

„To setkání je zaměřeno na primární producenty, to znamená, na souši jsou to stromy, ale protože tady jsou hydrobiologové, tak je zajímá, co všechno roste ve vodě. V tomhle konkrétním případě jsou to mikroskopické sladkovodní řasy,“ doplňuje český koordinátor Richard Lhotský z Centra Algatech. 

 

Na unikátním setkání v Třeboni natáčela Mária Pfeiferová

Vložit na svůj web

GAP v Třeboni může mít i praktický výstup. „Není to bezprostřední výstup ve formě patentu nebo prototypu, ale jestliže se moudré hlavy světa v tomto oboru dohodnou na nějakém postupu, tak za nějakou dobu se může objevit někdo, kdo bude řešit problémy zarůstání rybníků a jezer řasami nebo okyselování povrchových vod důsledky oteplování planety a najednou se dostane až k metodice, která byla na takovém setkání vyvinuta,“ říká Richard Lhotský. 

Nejedná se o konferenci, při níž se sedí v sále a přednáší, ale jde opravdu o pracovní setkání. „Je to praktická práce lidí, kteří by se jinak ve výzkumném týmu ani nepotkali. Tady pracují profesor a student vedle sebe, všichni si tu přelévají vzorky, měří a nakonec prezentují výsledky. Obvykle nějaký prestižní světový magazín věnuje speciální číslo tomuto setkání,“ dodává Richard Lhotský. 

Jedním z letošních výstupů může být například přesnější technologie na měření kvality vody. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 20.01.2018 06:00 Do 20.01.2018 14:00, Úplná uzavírka místní komunikace, ul. Na Příkopech v Blatné, z důvodu konání farmářských trhů. Objízdná ...
  Srážky: sněžení, I/34 Stráž nad Nežárkou
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Hořice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace