Soutěž mladých hudebníků Concertino Praga vyvrcholila v Jindřichově Hradci

Vítěze soutěže Concertino Praga na radnici v Jindřichově Hradci přijal starosta města Stanislav Mrvka - Foto: Olga Rychtářová

Vítěze soutěže Concertino Praga na radnici v Jindřichově Hradci přijal starosta města Stanislav MrvkaFoto: Olga Rychtářová

Český rozhlas objevil nové hvězdy klasického hudebního nebe. Zazářily na 51. ročníku mezinárodní soutěže Concertino Praga. Laureáti se kromě slavnostního koncertu ve Smetanově síni Obecního domu v Praze představili také ve čtyřech jihočeských městech.

Vrcholem jejich cesty byl závěrečný koncert v Rytířském sále jindřichohradeckého zámku. 

„Soutěž vznikla ještě v hlubokém komunismu a byl to takový nápad, že se udělá mezinárodní soutěž. To ovšem mohlo znamenat, že vyhraje Japonec nebo Američan nebo Angličan a bude ho potřeba přivézt do Prahy, což nebylo v té době možné, hranice byly zavřené. Tak kolegové z hudební redakce tehdy vymysleli, že porota bude poslouchat anonymně nahrávky a jenom podle nich posuzovat výkony těch umělců,“ vzpomněl Lukáš Hurník, šéfproducent hudební tvorby Českého rozhlasu. 

Absolutní vítězkou letošního Concertina Praga je flétnistka Uliana Zhivitckaia z Ruska. „Když mi bylo sedm, chtěla jsem hrát na saxofon, ale pak jsem slyšela příčnou flétnu a rozhodla jsem se, že to bude můj nástroj,“ vyprávěla. 

 

Na závěrečném koncertě Concertina Praga byla Lucie Hochmanová

Vložit na svůj web

Soutěž, kterou pořádá Český rozhlas považuje za velmi zajímavou. Líbí se jí, že na závěr vznikne nahrávka. 

„Je to soutěž mladých umělců, kteří jsou opravdu teprve na začátku kariéry. Často je to tak, že právě Concertino Praga je tím startovním výstřelem,“ dodal Lukáš Hurník. 

Všichni laureáti 51. ročníku chtějí v hudební kariéře pokračovat. „Doufám, že půjdu dál profesionální cestou s flétnou,“ potvrdila Uliana Zhivitckaia. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, II/105-107.5
  Stav vozovky: sníh na vozovce, Dolní Dvořiště
  Srážky: husté sněžení, Dolní Dvořiště

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace