Stabat mater tenoristy Josého Cury má světovou premiéru v Českých Budějovicích

Světoznámý tenorista a hudební skladatel José Cura - Foto: Jana Matznerová

Světoznámý tenorista a hudební skladatel José CuraFoto: Jana Matznerová

Čtvrt století měl José Cura notový zápis své skladby v šuplíku. Teď se k němu vrátil a chystá světovou premiéru v Českých Budějovicích.

José Cura přijel na jih Čech – tentokrát ne jako jeden z nejlepších pěvců současnosti, ale jako hudební skladatel. Před čtvrt stoletím zkomponoval rozsáhlé oratorium Ecce Homo. Jeho část, Stabat mater, v pátek 31. listopadu provede operní soubor Jihočeského divadla pod taktovkou Maria de Rose. 

Právě on přesvědčil Josého Curu, aby Stabat mater zazněla tak, jak ji ve svých 26 letech složil. „Je to těžký a velmi krásný expresivní kus. Věřím, že to má smysl a že jsme to dobře nastudovali. I když to byla složitá práce, tak se sbor, sólisté i dětský sbor dokázali sladit,“ těší se Maria de Rose. 

Stabat mater popisuje poslední hodiny Ježíše Krista 

Kromě Curovy Stabat mater zahraje operní soubor Jihočeského divadla pod taktovkou Maria De rose také Mozartovo Requiem. „Jsou to samozřejmě dva opravdu rozdílné kusy. Cura je moderní a Mozart naopak tradiční, ale oba se opírají o chrámovou hudbu, a tím mám na mysli i technické věci. Proto je uvádíme v katedrále. Spojení nového moderního a starého tradičního je pro katedrálu to nejlepší,“ dodává de Rose. 

José Cura: Stabat mater
Tenorista, dirigent, scénograf a hudební skladatel pocházející z Argentiny. Jeho dílo Stabat mater (Matka bolestná), je jedna z pěti sekvencí katolické liturgie, za jejíhož autora je považovaný Jacopone da Todi, italský františkán, právník a básník ze 13. století. V průběhu dějin se touto skladbou inspirovalo mnoho hudebních skladatelů, například Haydn, Rossini, J. J. Ryba, Dvořák. Stabat mater je součástí rozsáhlého oratoria Ecce homo, které José Cura zkomponoval už ve svých 26 letech.

Stabat mater popisuje poslední hodiny Ježíše Krista, kdy jeho matka pláče pod křížem. „Také dnes je ve světě válka a každý den, když otvíráme noviny, tak vidíme matky, které pláčou nad ztrátou svých synů, a to je přesně ten obrázek Panny Marie, která se ptá se: vidíte, jakou mám v sobě bolest, dokážete to pochopi? To je Stabat mater,“ říká Cura. 

Lidé by měli žít, milovat, pomáhat druhým 

A jaký vzkaz má José Cura pro lidi, kteří jeho Stabat mater neuslyší? „Lidé si zvykli přemýšlet ve velmi úzkých mantinelech, nepokoušejí se svou osobnost rozvíjet. Zkuste fotit, zpívat, zkoušejte jiné věci. Já si myslím, že lidé by měli žít, milovat, pomáhat druhým. Život je příliš krátký a uběhne velice rychle na to, abychom se zabývali hloupostmi.“ 

Světoznámý tenorista a hudební skladatel José Cura - Foto: Jana Matznerová

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  silnice I/4 (ulice Pasovská), Vimperk, okr. Prachatice, omezení, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 12.03.2018 07:00 Do 21.04.2018 23:59, demolice objektů na pozemcích parc. č. 1507 a 1508, v době ...
  silnice I/3, Rzavá - Moraveč, okr. Tábor, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 06.03.2018 00:00 Do 29.06.2018 23:59, částečná uzavírka silnice I/3 vpravo ve směru jízdy Moraveč ...
  silnice I/3, Lhotice, okr. České Budějovice, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 27.02.2018 10:00 Do 27.10.2018 23:59, Úplná uzavírka silnice I/3 sjezd a nájezd MUK Lhotice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace