Stavba obchvatu Chýnova se přiblížila, místní na něj čekají skoro 80 let

Obyvatelé Chýnova je těší, až z města zmizí těžká kamionová doprava. Nyní centrem jezdí asi deset tisíc aut denně - Foto:  Didgeman

Obyvatelé Chýnova je těší, až z města zmizí těžká kamionová doprava. Nyní centrem jezdí asi deset tisíc aut denněFoto:  Didgeman

Téměř osmdesát let usiluje Chýnov na Táborsku o silniční obchvat. První plány na stavbu silnice se objevily už v období druhé světové války. Podle posledních informací stavba začne pravděpodobně na jaře 2018.

Centrem Chýnova nyní jezdí přes deset tisíc aut denně. Prochází tudy jeden z hlavních silničních tahů z Brna na Plzeň. V některých chvílích je na náměstí opravdu problém přejít silnici na druhou stranu. 

„Jezdí tady moc kamionů a je to nebezpečné pro děti i pro dospělé.“ „Je to opravdu hrozné,“ potvrzují dlouholeté obyvatelky Chýnova. 

Pomoci má silniční obchvat, jehož výstavbu dlouho zdržoval výkup pozemků. Teď už je podle starosty města Pavla Eyberta problém konečně vyřešen a Ředitelství silnic a dálnic mohlo vyhlásit tendr na stavbu obchvatu. 

„Přeci jenom jsme se už posunuli do té závěrečné fáze. Dejme tomu, že v lednu budou vyhodnoceny nabídky firem, které by se zajímaly o tuto zakázku, a uvidíme, jestli se někdo z dalších uchazečů odvolá. Pokud ne, lze říci, že v dubnu nebo květnu příštího roku by mohly práce na chýnovském obchvatu začít,“ nastínil. 

 

V Chýnově natáčel Jan Kopřiva

Vložit na svůj web

Projekční náklady na stavu obchvatu jsou přibližně půl miliardy korun. Stavba má trvat 28 měsíců, to znamená, že by mohla začít sloužit v druhé polovině roku 2020. 

V Chýnově doufají, že se jim uleví především od kamionové dopravy. „Jenom zatěžuje hlukem, exhalacemi, otřesy. Trápí to především zhruba 270 lidí, kteří bydlí od pěti metrů od silnice. Opravdu se těšíme na to, že ubyde ta těžká kamionová doprava,“ uzavírá starosta. 

Podle něj teď silnice I/19 často nahrazuje dálnici D1. Řidiči kamionů na ni sjíždějí už v Humpolci ve snaze ušetřit při cestě do Plzně na dálničních poplatcích. 

Autor:  Jan Kopřiva
Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dolní Dvořiště
  Od 22.1.2018 15:05 do 23.1.2018 15:10; na silnici 3 v obcích Bujanov a Dolní Dvořiště okres Český Krumlov , délka 2.3km; ledovka; v délce 1 km, zvýšená opatrnost, silné sněžení, stojící kamiony
  silnice I/4, v katastru obce Vimperk, okr. Prachatice, omezení, Od 19.01.2018 00:00 Do 11.01.2019 23:59, Úplné krátkodobé uzavírky v bezpečnostním okruhu lomu Sudslavice a lomu Výškovice pro provádění ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace