Student vymyslel důmyslný systém na odpalování ohňostrojů. Investoři mu nabízejí miliony

S odpalovacím systémem na ohňostroje uspěl Matěj Zeman v soutěži podnikatelských projektů Jihočeské univerzity Invest Day - Foto:  Helena Šokčevićová

S odpalovacím systémem na ohňostroje uspěl Matěj Zeman v soutěži podnikatelských projektů Jihočeské univerzity Invest DayFoto:  Helena Šokčevićová

Podnikatelé se o něj perou, a to je mu teprve dvacet. Matěj Zeman z Písku vymyslel odpalovací systém na ohňostroje. Odpálí pyrotechniku za minimální náklady a navíc bez rizika zranění. S projektem uspěl i v soutěži podnikatelských záměrů Jihočeské univerzity Invest Day a investoři už mu slibují miliony.

Matěj si k odpálení ohňostroje nese celkem velký kufr. „V desetikilovém kufru se ukrývá odpalovací zařízení, které dálkově odpaluje ohňostroj. Je to vlastně i zařízení, které kontroluje, jestli je všechno správně připojené,“ říká Matěj. 

Na samotném odpalovacím zařízení je mnoho tlačítek. „Těch čudlíků je tu 32, ale pomocí multiplexovaných výstupů, což vlastně mám jako první v České republice, je možné odpálit až 192 pyrotechnických těles nezávisle na sobě,“ vysvětluje. 

 

O důmyslný systém na odpalování ohňostrojů, který vymyslel Matěj Zeman, se zajímala redaktorka Romana Lehmannová

Vložit na svůj web

A v čem je vlastně odpalovací systém tak výjimečný, že zaujal i podnikatele, kteří chtějí Matěje podpořit? 

„Na světě takové zařízení ještě neexistuje, které by bylo multiplexované, aby stačilo takto málo tlačítek, které odpálí tolik pyrotechniky. Oproti konkurenci má poměrně nízké výrobní náklady,“ říká Matěj. 

„A při profesionálních ohňostrojích to může předejít tomu, že v případě, že se převrhne třeba moždíř s kulovou pumou, tak tohle zabraňuje tomu, aby se to při převrácení neodpálilo do diváků,“ doplňuje. 

O odpalovací pulty se zajímá od 12 let 

Vývojem odpalovacích pultů se podle svých slov zabývá od dvanácti let. Zkušenosti a dobrý nápad by ale zřejmě nestačili. K realizaci jsou třeba peníze. Ale i ty už má Matěj jisté. Vyhrál totiž soutěž Invest Day Jihočeské univerzity. Díky tomu si ho všiml investor Vojtěch Kačírek z českoněmecké softwarové firmy. 

O odpalovací systémy na ohňostroje se dvacetiletý Matěj Zeman zajímá už od dvanácti let - Foto:  Helena Šokčevićová

O odpalovací systémy na ohňostroje se dvacetiletý Matěj Zeman zajímá už od dvanácti letFoto:  Helena Šokčevićová

„Všechny nás zaujalo, že byl jeden z mála, který si udělal marketingový průzkum trhu. Zjistil prodejnost produktu,“ říká spolumajitel českoněmecké softwarové firmy Kačírek. 

Nyní firma uvažuje, že by využili nějaké zajímavé ohňostroje nebo efekty pro speciální marketingové nebo PR účely. „To by se třeba nabízelo v případě, že bychom uměli udělat aplikaci pro iPhone, že by třeba přes wi-fi šly ohňostroje odpalovat,“ doplňuje Kačírek s tím, že firma by mohla do projektu investovat několik milionů korun. 

Matěje Zemana tak čeká ještě spousta práce s manažery, to může trvat ještě přibližně rok. Pak bychom se mohli ohňostrojů od Matěje Zemana dočkat i na českém trhu. 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  silnice I/3, v katastru obce Boršov nad Vltavou, část obce Poříčí, okr. České Budějovice, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 00:00 Do 31.05.2018 23:59, částečná uzavírka silnice ...
  silnice I/19, v katastru obce Orlík nad Vltavou, část obce Staré Sedlo - v katastru obce Kostelec nad Vltavou, okr. Písek, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 00:00 Do 03.06.2018 ...
  silnice I/29, Temešvár - Podolsko, okr. Písek, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 26.03.2018 07:30 Do 29.03.2018 19:30, částečná uzavírka silnice I/29, v úseku Podolského mostu, okr. Písek; pro ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace