U Vyššího Brodu mají vyrůst dva domy, které si samy vyrábí elektřinu

Takto budou vypadat soběstačné domy. Dokáží se zevnitř inteligentně řídit a spotřebovávat energii tak, aby to bylo optimální - Foto: archiv společnosti Český ostrovní dům

Takto budou vypadat soběstačné domy. Dokáží se zevnitř inteligentně řídit a spotřebovávat energii tak, aby to bylo optimálníFoto: archiv společnosti Český ostrovní dům

Není napojený na vodu ani elektřinu, přesto v něm můžete používat běžné spotřebiče i různá moderní zařízení. Budovu, která se obejde bez inženýrských sítí a energii si ukládá do baterií, představuje projekt Český ostrovní dům. Jeho autor Pavel Podruh už posbíral několik ocenění.

První dva takové domy mají v příštím roce vzniknout u Vyššího Brodu. „Dokáží si veškerou elektrickou energii vyrábět, ukládat a spotřebovávat samy. Dokáží se zevnitř inteligentně řídit a spotřebovávat energii tak, aby to bylo optimální, dokáží šetrně hospodařit s vodou. Obecně se snažíme projekt nedělat zbytečně alternativně, ale spíš chceme ukazovat technologie, které už jsou dnes dostupné a běžný člověk si je dokáže představit i pořídit,“ popisuje Pavel Podruh. 

Elektřinu vyrobenou z fotovoltaických článků si dům ukládá do 22 kilowatthodinové baterie. Dokáže soběstačně fungovat po dobu sedmi dní, kdy nesvítí slunce. 

Podobně nakládá i s vodou, kterou čerpá z vrtu. „Máme vymyšlené tři cykly užívání pitné vody uvnitř toho objektu. Neplýtváme pitnou vodou, například nesplachujeme pitnou vodou. Soustředíme se na to, jak uživatelsky příjemně použít pitnou vodu vícekrát v domácnosti, abychom jí co nejméně vypustili zbytečně ven,“ říká autor projektu. 

 

S Pavlem Podruhem mluvil o projektu Český ostrovní dům Matěj Vodička

Vložit na svůj web

Návrhy energeticky soběstačných domů zpracovávají studenti ČVUT v Praze, VUT v Brně nebo Vysoké školy technicko - ekonomické v Českých Budějovicích. 

Původně byl projekt zaměřený pouze na dva rodinné domy, letos už se chce tým Pavla Podruha věnovat i souborům větších staveb. „Dál se budeme věnovat průmyslovým objektům a velkým kancelářským budovám, ale řekl bych, že budeme končit někde v oblasti větších celků, sídel, měst, možná i regionů,“ dodává. 

Projekt Českého ostrovního domu v loňském roce přilákal i pozornost několika soutěží. „Dostali jsme v roce 2017 ocenění od Asociace společenské odpovědnosti a centra OSN v Praze a nedávno jsme získali cenu Energy Globe, která oceňuje energetické inovace a ekologické projekty,“ připomíná Pavel Podruh. 

Díky vítězství v tuzemské části soutěže Energy Globe Awards bude Český ostrovní dům příští rok reprezentovat Českou republiku na mezinárodním kole přehlídky. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Majdalena
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 24.02.2018 06:00 Do 24.02.2018 14:00, Úplná uzavírka místní komunikace, ul. Na Příkopech v Blatné, z důvodu konání farmářských trhů. Objízdná ...
  ulice U Lučního jezu, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 19.02.2018 10:00 Do 28.02.2018 23:59, úplná uzavírka ulice U Lučního jezu, část od bytových domů ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace