V Červeném Dvoře léčí závislosti jinak. Nemají mříže na oknech ani zamčené dveře

Výsledky nového způsobu léčby jsou podle primáře skvělé. Pacienti se více projevují, jsou autentičtější a přinášejí nová témata, což rozvíjí samotnou terapii - Foto: Fotobanka Pixabay

Výsledky nového způsobu léčby jsou podle primáře skvělé. Pacienti se více projevují, jsou autentičtější a přinášejí nová témata, což rozvíjí samotnou terapiiFoto: Fotobanka Pixabay

Červený Dvůr na Českokrumlovsku jako jediný v republice léčí lidi se závislostmi novým způsobem. V léčebném zařízení je důležitá osobní svoboda, individuální přístup a pravdivý vztah mezi klientem a personálem.

Vstupní branou je nově místo takzvaného detoxu 3D oddělení. Nejsou tam mříže a všechny dveře jsou otevřené. 

„My tomu ani neříkáme detox, protože cíle toho oddělení jsou daleko širší. Říkáme tomu 3D, protože nejde jen o detoxikaci, ale také o diagnostiku a diferencovanou péči,“ vysvětluje primář Jiří Dvořáček. 

Když přichází člověk do léčebny, pracovníci si o něm podle primáře nedělají předem žádnou představu. „Ani se nesnažíme mít předem nějakou představu o jeho léčbě. Vycházíme z toho, co daný člověk říká, jaké má možnosti a potřeby a snažíme se šít terapii na míru,“ dodává. 

V novém režimu pracují v Červeném Dvoře rok a půl. Primář říká, že výsledky jsou skvělé. „Dokonce to přináší výsledky lepší, než jsme čekali. Razantně to mění roli pacienta i terapeuta. Odpovědnost je na straně pacienta, není to fráze, on je reálným partnerem,“ popisuje. 

 

V čem spočívá ojedinělá metoda léčebny v Červeném Dvoře, zjišťovala Mária Pfeiferová

Vložit na svůj web

Pacienti se podle něj více projevují, jsou autentičtější a přinášejí nová témata. „To nás dále rozvíjí. Opravdu se terapie rozvíjí způsobem, který jsme si ani neodvedli představit,“ zdůrazňuje Jiří Dvořáček. 

Jedním z klientů je Jan Mazač. Léčí se ze závislosti na alkoholu. Při první léčbě prošel klasickým detoxem, teď je na 3D oddělení. „Změnil se přístup k pacientům. Každý má přidělenou svou sestřičku, která s ním na začátku mapuje problémy, pak je k dispozici celý tým terapeutů. Veškeré osobní věci jsou nám ponechány, takže není problém hned od prvního dne kontaktovat rodinu,“ říká. 

Doplňuje, že se v novém režimu cítí mnohem lépe. Léčbu v původním systému by prý vzhledem ke svému psychickému onemocnění ani nezvládnul. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 23.2.2018 20:50 do 21:55; na silnici 39 u obce Kamenný Újezd okres České Budějovice; nehoda; havarované vozidlo; probíhají odklízecí práce; OA x zvěř, bez zranění osob. HZS na místě.
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Majdalena
  silnice I/4 (ulice Pasovská), Vimperk, okr. Prachatice, omezení, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 12.03.2018 07:00 Do 21.04.2018 23:59, demolice objektů na pozemcích parc. č. 1507 a 1508, v době ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace