V Íránu budou pěstovat pampelišky z jižních Čech

Ilustrační foto - Foto:  pixabay.com

Ilustrační fotoFoto:  pixabay.com

Semena pampelišek putují z jižních Čech až do Íránu. Děje se tak v rámci mezinárodní spolupráce botanických zahrad, která se datuje už od začátku minulého století. Projektu se účastní i druhá nejstarší botanická zahrada v Čechách, kterou najdete v Táboře.

Semínka smetánky lékařské a dalších druhů pampelišek si objednala botanická zahrada v Teheránu. Zatímco u nás tyto rostliny považujeme dost často za úporný plevel, v Íránu je to raritní exotická rostlina. „Skutečně pro nás běžné rostliny jsou někde velmi ceněny,“ podotýká vedoucí botanické zahrady v Táboře Žaneta Šišková. 

Botanické zahrady z celého světa si mezi s sebou zdarma vyměňují semena rostlin už od roku 1907. O tom, co mají v nabídce, se vzájemně informují prostřednictvím tištěných nebo elektronických seznamů. 

 

Botanickou zahradu v Táboře navštívil Jan Kopřiva

Vložit na svůj web

Konkrétně v Táboře seznam obsahuje asi 600 položek. „Sklízíme zralá semena, v zimě je pak zahradnice čistí a třídí do již připravených sáčků. Ty máme seřazeny podle abecedy, a když přijde objednávka z jiné botanické zahrady, semeno vyhledáme, přesypeme do malých igelitových sáčků a pošleme,“ popisuje Žaneta Šišková. 

Zájem o semínka rostlin z botanické zahrady v Táboře je velký. „Jedná se o stovky semen. Rozesíláme především po Evropě, ale třeba i do USA a Ruska,“ potvrzuje Žaneta Šišková. 

Ta zároveň zve k návštěvě táborské botanické zahrady. S nástupem jara v ní totiž začínají rozkvétat tisíce květů bledulí, sněženky, ladoňek nebo sasanek. 

Autor:  Jan Kopřiva
Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  silnice II/155, v katastru obce Dolní Třebonín, část obce Prostřední Svince - v katastru obce Velešín, část obce Holkov, okr. Český Krumlov, zúžená vozovka na dva jízdní pruhy, stavební práce, Od 29.08.2016 ...
  silnice I/22, Drahonice, okr. Strakonice, práce na silnici, střídavý jednosměrný provoz, Od 02.09.2016 08:00 Do 30.09.2016 23:59, Částečná uzavírka z důvodu zřízení rigolů a svodidel . Provoz bude obousměrně ...
  silnice I/20, Němčice - Hněvkov, okr. Strakonice, práce na silnici, střídavý jednosměrný provoz, Od 02.09.2016 08:00 Do 30.09.2016 23:59, Částečná uzavírka z důvodu zřízení rigolů a svodidel dopravy: Provoz ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace