V kostele létal dron. Pořídil unikátní snímky pro novou knihu památkářů

Díky dronu získali památkáři unikátní snímky z klášterního kostela Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích - Foto: Filip Černý

Díky dronu získali památkáři unikátní snímky z klášterního kostela Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí v Českých BudějovicíchFoto: Filip Černý

Ve vůbec první knize o kostele Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích budou unikátní záběry z dronu. Koncem týdne pořizovali památkáři snímky kleneb a nástěnných maleb. Právě dron jim má pomoci nahlédnout i do míst, kam se jinak nepodívají.

Stroj se šesti blikajícími vrtulemi a velkým fotoaparátem začal snímkováním obří fresky svatého Kryštofa. „Je tady spousta různých lustrů, sloupů, ten prostor je velice členitý,“ komentoval zkušený pilot dronu Tomáš Tichý, pro kterého byl let v kostele premiérou. 

„Další novinkou je to, že létáme v interiéru s takovým velkým strojem. Důvodem byl požadavek vyfotografovat ty fresky ve velkém rozlišení. Kvalitativní rozdíl snímků oproti těm menším dronům je velký,“ dodal. 

Detailní fotografie nástěnných maleb i klenby využije archivář Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Daniel Kovář do nové monografie o kostele a klášteře na Piaristickém náměstí. 

Právě díky této památce dokáží historikové datovat založení Českých Budějovic. „Nejstarší dokument, který máme k dějinám našeho města, se vlastně váže bezprostředně ke klášteru. Předminulý rok jsme slavili 750 let právě díky dochované listině z 10. března 1265, kdy dominikáni dostali potvrzeno, že jsou držiteli tohoto pozemku ke stavbě kláštera,“ vysvětlil Daniel Kovář. 

 

Let dronu kostelem sledoval Martin Pokorný

Vložit na svůj web

Spoluautorem vznikající knihy, která jako první detailně zmapuje kostel i klášter, je Roman Lavička z Národního památkového ústavu. „My bychom rádi pomocí dronu získali neobvyklé záběry, které bylo možné naposledy vidět z lešení někdy před dvaceti nebo třiceti lety. Ovšem i to lešení má omezení, že vám dovolí zhlédnout jenom určitý detail,“ říká. 

Nejvíce se podle jeho slov památkáři těší na záběry kněžiště. „Tam má klenba několik na první pohled zvláštních znaků. My zatím nedokážeme vysvětlit, proč některá žebra nebo klenební kápě jsou postavená tak, jak je dnes vidíme,“ popisuje Roman Lavička. 

Monografie o jedné z nejstarších staveb Českých Budějovic vyjde na konci roku. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Majdalena
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 24.03.2018 06:00 Do 24.03.2018 14:00, Úplná uzavírka ul. Na Příkopech z důvodu konání farmářských trhů. , Vydal: Městský úřad Blatná
  silnice I/24, v katastru obce Veselí nad Lužnicí, okr. Tábor, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 20.03.2018 08:00 Do 13.06.2018 23:59, Částečná uzavírku silnice I/24, z důvodu ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace