V soutěži o titul Jihočeská sestřička studenti odebírali krev i resuscitovali

Při třetím ročníku soutěže Jihočeská sestřička o titul bojovalo 16 týmů. Na snímku studentky Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity - Foto: Matěj Vodička

Při třetím ročníku soutěže Jihočeská sestřička o titul bojovalo 16 týmů. Na snímku studentky Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzityFoto: Matěj Vodička

Třetí ročník soutěže Jihočeská sestřička se uskutečnil v nemocnici v Písku. O titul soupeřilo 64 studentek a studentů vyšších a středních zdravotnických škol z jižních Čech.

Své týmy v souboji měla i Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity. Ta byla jedním z hlavních favoritů, protože zvítězila v obou předchozích ročnících. Nakonec ale překvapivě uspěla pouze částečně. 

Účastníci letošního ročníku soutěže Jihočeská sestřička museli zvládnout zafixování ruky sádrovou dlahou, poskytnutí první pomoci nebo rozpoznávání lékařských nástrojů. 

„Disciplín je dvanáct a soutěžních týmů šestnáct. Pracují od 10 do 15 hodin na jednotlivých stanovištích,“ upřesnil ředitel Nemocnice Písek Jiří Holan. Úkoly se plnily i v ošetřovnách chirurgického oddělení, a to za jeho běžného provozu. 

Disciplíny byly nejen poučné, ale také zábavné. „Není to jenom memorování a zkouška IQ a znalostí, ale je to spíš o zručnosti, legraci a zároveň je tam trochu toho, co mají naučeno a co dovedou. Celá ta koncepce v písecké nemocnici je trochu odlehčená, ale to byl také záměr a cíl této soutěže,“ řekl ředitel. 

 

Soutěžící při plnění úkolů sledoval Matěj Vodička

Vložit na svůj web

V poskytování první pomoci soutěžící testovala zdravotní sestra Dana Průchová. „Zkoušíme modelovou situaci, kdy mají poskytnout první pomoc člověku v bezvědomí. Jsou tu mezi týmy určité rozdíly, ale většina to zvládla dobře. Já si myslím, že se nemusíme bát, kdyby se nám někdy udělalo špatně,“ komentovala. 

Do boje se zapojily také studentky Střední odborné školy zdravotnické v Českém Krumlově Eliška, Nikola, Barbora a Veronika. „Jo, myslíme, že to máme v kapse. Nejjednodušší pro nás bylo asi odebírání krve a nejtěžší teoretická resuscitace. Problém byl v tom, že jsme špatně pochopily otázku,“ popsaly. 

Sebevědomé studentky českokrumlovské školy se nakonec staly absolutními vítězkami Jihočeské sestřičky roku 2017. V celkovém součtu předstihly i tým záchranářů z Jihočeské univerzity, který zvítězil v kategorii vysokých a vyšších odborných zdravotnických škol. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Srážky: sněžení, Strážný
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Strážný
  silnice I/3, v katastru obce Boršov nad Vltavou, část obce Poříčí, okr. České Budějovice, oprava povrchu vozovky, zúžené jízdní pruhy, Od 26.03.2018 00:00 Do 31.05.2018 23:59, částečná uzavírka silnice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace