Vlci se vrací na jih Čech. Loni je pětkrát zachytily fotopasti

Vlk zachycený fotopastí na Šumavě - Foto:  Národní park Šumava

Vlk zachycený fotopastí na ŠumavěFoto:  Národní park Šumava

Železnorudsko, Lipensko a také Novohradské hory - právě do těchto oblastí se vrací vlci. Dokazují to snímky z fotopastí, na nichž jsou šelmy několikrát zachycené.

S největší pravděpodobností se jedná o zvířata původem z takzvané evropské nížinné populace. Ta se z Pobaltí a východní Evropy už v minulosti rozšířila do Polska a severního a východního Německa. Odtud vlci dál migrují na jih a západ. 

Vlk je velmi adaptabilní zvíře. Dokáže se do značné míry přizpůsobit i lidmi osídlené krajině a není primárně vázaný na divoké území. Přesto se ale poslední dobou ukazuje, že hlavním územím vlků se stávají bezzásahová prostředí. Šumava tak v budoucnu může v jejich výskytu hrát zásadní roli. 

„V současnosti využíváme v terénu více fotopastí než tomu bylo, dejme tomu, před deseti lety a díky tomu máme více hmatatelných dokladů o výskytu vlka. Zatím rozhodně nelze hovořit o smečce či dokonce nějaké stabilní populaci, ani rozmnožování nebylo potvrzeno. Nicméně, zdá se, že jejich přítomnost je stále častější,“ vysvětluje zoolog Správy Národního parku Šumava Luděk Bufka. 

Vlci dokáží za den ujít desítky kilometrů. Je tedy možné, že stejný jedinec prošel za dva nebo tři dny kolem několika fotopastí od sebe vzdálených více než sto kilometrů. Spolehlivě tak můžeme tvrdit, že se na Šumavě pohybuje pouze několik jedinců. Podle zoologa Luďka Bufky je to jeden, maximálně dva jedinci. 

Lidé se této šelmy rozhodně bát nemusí. Vlk se člověku vyhýbá. Málokdo ví, že se na našem území zvířata pohybují už od 80. let minulého století a nikomu neublížila, snad s výjimkou několika ovcí v Beskydech. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 17.10.2017 05:40 do 06:40; na silnici 19 u obce Sepekov okres Písek; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; nehoda, zdržení; OA srazilo chodce.
  silnice II/159 (ulice Budějovická), Týn nad Vltavou, okr. České Budějovice, uzavřeno, stavební práce, Od 16.10.2017 10:00 Do 11.11.2017 23:59, úplná uzavírka ulice Budějovická v Týně nad Vltavou , Objížďka ...
  silnice I/3, v katastru obce Boršov nad Vltavou, část obce Poříčí, okr. České Budějovice, práce na inženýrských sítích, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 07:00 Do 27.10.2017 23:59, Částečná uzavírka ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace