Žabí dálnice v Píseckých horách bude ještě dokonalejší

V roce 2015 začali studenti lesnické školy budovat v Píseckých horách speciální zábrany pro obojživelníky - Foto: Jitka Cibulová Vokatá

V roce 2015 začali studenti lesnické školy budovat v Píseckých horách speciální zábrany pro obojživelníkyFoto: Jitka Cibulová Vokatá

Pouť za rozmnožováním bude pro obojživelníky v Píseckých horách ještě bezpečnější než loni. V lokalitě U tří rybníků je v současnosti podchod, pomocí kterého se žáby a čolci dostanou z lesa do nedalekého rybníka. Tento způsob ochrany se osvědčil, město proto letos chystá další vylepšení.

„Vedle dvou podchodů pro obojživelníky chceme ještě udělat trvalé zábrany. Díky nim budou mít bez ohledu na vliv člověka zajištěnou bezpečnou cestu do rozmnožovacích míst,“ říká vedoucí odboru životního prostředí v Písku Miloslav Šatra. 

Provoz v lokalitě je velký. Podle Miloslava Šatry se tak vybudování podchodů skutečně vyplatilo, zachránilo život několika tisíc obojživelníků. 

 

Jak se osvědčily podchody pro žáby a čolky, zjišťovala Jitka Cibulová Vokatá

Vložit na svůj web

Herpetologové zároveň vymysleli jednoduchý způsob, jak žáby přimět, aby našly cestu k podchodu. „Navrhujeme trvalou bariéru z plechu, kterou nedokáží překonat, jdou podle ní, až je to navede do propustku. Tím projdou pod nebezpečnou silnicí a dostanou se k místu rozmnožování,“ vysvětluje herpetolog Roman Rozínek. 

Trvalé bariéry budou v celém úseku, tedy v délce zhruba 400 metrů. „Někteří obojživelníci se pokouší bariéry přelézt, především čolci, proto navrhuje plech na konci zahnout do protisměru. To už čolci překonat nedokáží,“ dodává herpetolog. 

Další tunely, které zachrání život stovkám obojživelníků a umožní jejich bezpečné rozmnožování, začne město budovat přibližně za dva měsíce. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  silnice III/1472, Horní Kněžeklady - Pořežany, okr. České Budějovice, uzavřeno, práce na silnici, Od 26.10.2016 08:00 Do 31.10.2016 23:59, uzavírka kvůli opravě komunikace, Objížďka - bez rozlišení: místní ...
  Od 25.10.2016 13:15 do 15:20; na silnici 34 u obce Jindřichův Hradec; nehoda; 2 havarovaná vozidla; kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem; 2x OA bez zranění.
  Od 25.10.2016 12:25 do 14:30; v ulici Komenského v obci Suchdol nad Lužnicí okres Jindřichův Hradec; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2x OA bez zraně ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace