Zachránit lidi z výškové budovy mohou hasiči pomocí speciálního rukávu

Cestu rukávem absolvovala také předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová - Foto: Martin Pokorný

Cestu rukávem absolvovala také předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dana DrábováFoto: Martin Pokorný

Představte si, že stojíte na střeše budovy ve výšce nějakých 20 až 30 metrů. Hoří, nejede výtah a vy nemůžete jít po schodišti. Pak pro vás přijedou hasiči a dolů vás spustí z plošiny speciálním rukávem. To byl hlavní námět pátečního cvičení v Jaderné elektrárně Temelín.

„Musíte jednu ruku dát nahoru, skočit dovnitř a čím víc roztáhnete ruce nebo nohy, tím víc brzdíte. Když se stáhnete jako hřebík, letíte dolů rychleji,“ popisoval záchranu ve speciálním rukávu profesionální hasič Michal Emmert. 

Do rukávu se skáče bez bot a samotná jízda je docela zajímavým zážitkem. Vyzkoušel si to reportér Českého rozhlasu Martin Pokorný. Jedinou drobnou nevýhodou podle něj je, že když dosednete na zem, může se vám trochu motat hlava. 

 

Speciálním rukávem sjel z výškové budovy Martin Pokorný

Vložit na svůj web

Cestu rukávem absolvovala také předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Slyšela jsem v zákulisí, snad to smím vykecat, že měli hasiči naplánováno odhadem dvacet minut. Zvládli to se vším všudy za 21 minut i s tím, že osobu dostali bezpečně dolů, takže cvičení splnilo svůj účel,“ popisovala. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 19.2.2018 14:30 do 16:35; v ulici Nádražní v obci Písek; nehoda; 2x OA, bez zranění.
  ulice U Lučního jezu, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 19.02.2018 10:00 Do 28.02.2018 23:59, úplná uzavírka ulice U Lučního jezu, část od bytových domů ...
  ulice U Nádraží, Strakonice, okr. Strakonice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 15.05.2018 00:00 Do 30.11.2018 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v ulici U Nádraží ve Strakonicích z důvodu provádění ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace