Zámek v Nové Bystřici se na den otevřel návštěvníkům. Památka je na prodej

Památka ze 13. století je dominantou města, přesto v současnosti chátrá - Foto: Lucie Hochmanová

Památka ze 13. století je dominantou města, přesto v současnosti chátráFoto: Lucie Hochmanová

Lidé v Nové Bystřici si o víkendu mohli prohlédnout jinak nepřístupný zámek. Památka ze 13. století je dominantou města, přesto v současnosti chátrá. Město nemělo na údržbu peníze, a tak ho po roce 1989 prodalo soukromému majiteli. Teď je památka znovu na prodej.

Prohlídku umožnil návštěvníkům Jan Kyncl z jedné z realitních kanceláří, která zámek nabízí. Interiéry ukázal projektant oprav památek Jiří Dluhoš. 

Někteří návštěvníci si zámek pamatují ještě v jeho původní podobě. „Tady byly tak krásné parkety. Úplně mám husí kůži, protože to bylo tak hezké, když jsme sem chodily jako děti, to jsme si připadaly jako princezny,“ vzpomínala Marie Niklová. 

 

Zámek v Nové Bystřici si prohlédla Lucie Hochmanová

Vložit na svůj web

Jedním z nejzachovalejších míst na novobystřickém zámku je erbovní místnost. Její součástí jsou například korunované znaky. Jejich význam vysvětlil při prohlídce Vladislav Sotona. „Došlo k dohodě mezi majitelem bystřického panství a majitelem protějšího panství, že hranice bude nově vyznačena novými kameny. Na tomto úseku hranice bylo umístěno v jedné části devět nových kamenů a v druhé části jedenáct. A ten dvanáctý je pravděpodobně tento, proto je tam číslice dvanáct,“ řekl. 

Zámek v Nové Bystřici si prohlédly asi dvě stovky návštěvníků. Jestli budou mít další možnost, záleží na současném nebo budoucím majiteli. 

Běžně nepřístupný zámek v Nové Bystřici se na jeden den otevřel návštěvníkům. Památka v současnoti chátrá a je na prodej - Foto: Lucie Hochmanová

Běžně nepřístupný zámek v Nové Bystřici se na jeden den otevřel návštěvníkům. Památka v současnoti chátrá a je na prodej - Foto: Lucie Hochmanová

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 22.2.2018 15:10 do 18:15; na silnici 29 u obce Dolní Novosedly okres Písek; nehoda nákladního vozidla; probíhá vyšetřování nehody; Převrácený kamion v příkopu, se zraněním osob. Na místě ZZS, HZS a ...
  Od 22.2.2018 14:55 do 17:00; v ulici Jáchymova v obci Jindřichův Hradec; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.
  Od 22.2.2018 13:35 do 15:40; na silnici 39 u obce Kájov okres Český Krumlov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA se zraněním. Na místě ZZS a PČR.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace