Zastřelených kormoránů přibývá. Jsou žádaným a dobře placeným úlovkem

Kvůli teplé zimě kormoráni neodlétají a zůstávají na svých stanovištích celý rok. Škody pro rybáře pak jdou do milionů - Foto:  pixabay.com

Kvůli teplé zimě kormoráni neodlétají a zůstávají na svých stanovištích celý rok. Škody pro rybáře pak jdou do milionůFoto:  pixabay.com

Na Českobudějovicku se zvýšil počet zastřelených kormoránů. Rybáři za tuto škodnou dobře platí a investice je pro ně výhodná. Škody způsobené kormorány jdou totiž ročně do miliónů.

Ulovit kormorána není vůbec jednoduché. „Je velice ostražitý, a i když loví v hejnech, tak vždy několik jedinců sleduje okolí. Aby byl lov úspěšný, musí se lovec velice dobře krýt, plížit a maskovat,“ říká hospodář Rybářství Hluboká Pavel Vachta. 

„Na jednom rybníce za Hlubokou jsem vždycky na lodi přejel do krytu a čekal. Vyžaduje to také trpělivost a dvě nebo tři hodiny stát, než přiletí na dostřel,“ popisuje myslivec Jiří Šenbauer. 

Odstřelem kormoránů se dá slušně vydělat. „Za týden jsem nastřílel asi třicet kusů, za kus se platí tři stovky, takže nějaký výdělek to je. Mně ale nejde o peníze, ale o ten nádherný lov, zvlášť když se třeba podaří střelit z větší výšky. Mám s sebou pokaždé psa, ten úlovek přinese odevšad,“ dodává. Někteří lovci podle něj týdně zastřelí i padesát nebo šedesát ptáků. 

 

Na hrázi rybníka Dehtář byla s lovcem kormoránů Jitka Cibulová Vokatá

Vložit na svůj web

Velkým problémem jsou teplé zimy, kormoráni neodlétají a zůstávají na svých stanovištích celý rok. Škody pak jdou podle zootechnika Rybářství Hluboká Aleše Kříže do milionů. „Ryba by měla v této době odpočívat, být v klidu, ale není, utíká. Tím pádem likviduje své energetické zásoby, ze kterých by měla přežít celou zimu, a stává se náchylnější k nemocem. Tím pro nás vznikají dvojité ztráty – co kormorán zlikviduje napřímo a druhotné ztráty úhynem ryb,“ vysvětluje. 

O odstřel kormoránů je zájem nejen ze strany rybářů, ale i lovců. Rybářství Hluboká loni vykoupilo 1200 zastřelených ptáků, což je o čtvrtinu více než předcházející rok. 

Čtěte také: Žena chtěla jít domů, v cestě jí však seděl hodující dravec
V Píseckých horách je nové krmítko s webkamerou
V záchranné stanici pro zvířata v Třeboni léčili letos i přiotráveného orla

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 29.9.2016 10:00 do 11:00; v ulici Nová v obci Soběslav okres Tábor; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  D3, mezi km 74.5 a 70.7, ve směru Benešov, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 29.09.2016 12:00 Do 29.09.2016 16:00, Sestava se pohybuje., oprava nebo rekonstrukce vozovky, zdroj: ...
  ulice Fr. Ondříčka, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 30.09.2016 00:00 Do 10.10.2016 23:59, Oprava povrchu, Vydal: Magistrát města České Budějovice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace