Železný most v Týně zůstane na svém místě, upraví ho na zdvihací

Po úpravě se polovina mostu bude vodorovně zvedat. Umožní tak proplutí velkých lodí - Foto: Miroslav Tichák

Po úpravě se polovina mostu bude vodorovně zvedat. Umožní tak proplutí velkých lodíFoto: Miroslav Tichák

Železný most v Týně nad Vltavou zůstane na svém místě a bude ho zvedat speciální zařízení. Umožní tak proplutí velkých lodí. Toto řešení schválilo 16 z 21 zastupitelů na svém čtvrtečním zasedání.

„Do poloviny mostu blíže středu města bude instalováno zvedací zařízení a bude se tedy vodorovně zvedat na tu podjezdnou výšku 5,25 metrů. Dojde k dalším investicím, jako je přeložka sítí a nejbližší úprava předpolí,“ doplnil starosta Milan Šnorek. 

Rekonstrukce by podle něj měla začít v roce 2021. 

Valná většina zastupitelů s rekonstrukcí a úpravou souhlasila, ale za určitých podmínek. „Nejzásadnější je, že město zůstane vlastníkem mostu po realizaci, ale zvedací zařízení i provoz bude vlastnit a zajišťovat stát,“ uvedl Milan Šnorek. 

Železný most v Týně nad Vltavou je technickou památkou z roku 1895. Už několik let se ale řešilo, jak jej upravit, aby pod ním mohly projíždět i větší lodě. Ve hře byla také varianta přestěhování mostu na jiné místo a výstavba nového. 

Například starosta ale upřednostňoval variantu mostu zdvihacího. Je levnější, má stát zhruba 160 milionů korun, a většinu z těchto peněz může zaplatit Ředitelství vodních cest. „Volné prostředky na úrovni Státního fondu dopravní infrastruktury v tuto chvíli jsou, dveře pro investici by byly otevřené,“ uvedl. 

Také podle Daniela Šnejda z Národního památkového ústavu má z hlediska památkové ochrany přednost zachování mostu ve stávajícím tvaru na stejném místě. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: pondělí–neděle každou celou hodinu od 05:00 do 19:00  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, II/105-107.5
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Hořice
  Stav vozovky: náledí, Dolní Dvořiště

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace