Zlatou šupinu dostali od hejtmana paralympionik, kreslíř, šéf rybářství i novináři

27. říjen 2016

U příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu ocenil hejtman Jiří Zimola šest jihočeských osobností. Zlatou šupinu převzali majitel firmy Brisk Mojmír Čapka, zlatý paralympionik Arnošt Petráček, kreslíř Václav Johanus, šéf třeboňského rybářství Jan Hůda a novináři Vladimír Majer a Bohumil Ortman.

Ocenění byli vybráni z nominací, které lidé během letošního roku zasílali na krajský úřad. „Mojmír Čapka získal ocenění coby představitel firmy, která dlouhodobě patří k vlajkovým lodím jihočeského průmyslu, Václav Johanus jako světoznámý grafik, který povýšil geometrii na umění, Arnošt Petráček za skvělé sportovní výkony a reprezentaci kraje i jeho aktivity, kterými podporuje handicapované sportovce,“ uvedl Jiří Zimola.

U Jana Hůdy ocenil práci pro jihočeské rybářství a Vladimíra Majera a Bohumila Ortmana za celoživotní přístup a působení v jihočeské novinařině. Zlaté šupiny uděloval letos hejtman už počtvrté. Zatím je získalo 29 osobností.

Mojmír Čapka - podnikatel, majitel společnosti Brisk
Narodil se 22. května 1946 v Mostkovicích. Absolvoval Fakultu výrobně ekonomickou VŠE v Praze. Po listopadu 1989 byl náměstkem pro ekonomiku na ministerstvu průmyslu a obchodu. V 90. letech pracoval v manažerských pozicích ve Stavostroji a Přerovských strojírnách a soukromě podnikal. Od roku 1995 je předsedou představenstva a generálním ředitelem akciové společnosti BRISK Tábor a.s. a od roku 2006 je jejím majitelem. Firma se zabývá především výrobou zapalovacích a žhavicích svíček pro spalovací motory. Pod Čapkovým vedením získal Brisk řadu ocenění, řadu let si rovněž udržuje místo v žebříčku 100 nejlepších nebo nejobdivovanějších firem v České republice.

Václav Johanus - kreslíř a karikaturista
Narodil se 6. července 1947 v Českých Budějovicích, kde žije a pracuje dodnes. Výtvarnou dráhu zahájil jako kreslíř a karikaturista na přelomu 60. a 70. let přísně geometrickou kresbou v kresleném humoru. V posledních letech se intenzivněji věnuje také koláži. Paralelně s volnou a užitou grafikou od konce 60. let průběžně spolupracoval s redakcemi novin a časopisů, jako např. Stadión, Mladý svět, Sluníčko, Dikobraz, Světová literatura, Domov a další. Od 90. let kreslil pro Telegraf, Hospodářské noviny, Deníky Bohemia a časopisy Reportér, Právní rádce a Ekonom. Spolupracoval rovněž s Jihočeskou univerzitou. Od roku 1965 uspořádal na 90 samostatných výstav doma i v zahraničí. V roce 1998 založil v Českých Budějovicích Galerii Hrozen, která je zaměřena na grafiku, typografii, ilustraci a kreslený humor.

Václav Johanus.

Ing. Jan Hůda Ph.D. - President rybářského sdružení České republiky, předseda představenstva Rybářství Třeboň Hld. a.s.
Narodil se 11. května 1952 v Českých Budějovicích. Po ukončení studií na SRTŠ ve Vodňanech v roce 1971 absolvoval VŠZ v Českých Budějovicích. V roce 1989 se stal ředitelem Rybářství Třeboň a zajistil úspěšnou privatizaci rybářství na akciovou společnost a výrazně se podílel na tom, že Třeboň zůstala jako jeden rybářský podnik. V rámci soutěže Českých 100 nejlepších firem převzal na Pražském hradě titul pro Rybářství Třeboň celkem sedmkrát. Rovněž byl oceněn za dlouholetou spolupráci s Jihočeskou univerzitou, Mendlovou univerzitou v Brně a Okresním úřadem v Jindřichově Hradci. Ministerstvo vnitra Slovenské republiky mu udělilo v roce 2010 za dlouholetý přínos pro rybářství dědičný rodový erb, kde je v modrém štítě zlatý kapr a klenotem je hlava stříbrné volavky ve zbroji. Ve volném čase se věnuje myslivosti, sportovnímu rybolovu a má velice rád přírodu.

Arnošt Petráček - zlatý paralympijský vítěz POH v Rio de Janeiro
Úspěšný handicapovaný sportovec se narodil 25. července 1991 v Písku. Již od dětství se závodně věnuje plavání, vytvořil pět světových a devět evropských rekordů. Je mistrem světa, mistrem Evropy a jediným českým sportovcem, který získal na paralympiádě v Rio de Janeiro zlatou medaili. Podílí se na programech pro handicapované i organizaci závodů. Zároveň pomáhá při plaveckých závodech jako rozhodčí. Je také držitelem medaile Za zásluhy v oblasti sportu udělované primátorem města České Budějovice.

Zlatý paralympionik Arnošt Petráček

Bohumil Ortman - novinář, sportovní redaktor Deníku na jihu Čech
Narodil se 16. března 1945 v Českých Budějovicích, kde žije dodnes. Již 54 let je sportovním redaktorem Českobudějovického deníku, respektive jeho předchůdkyně Jihočeské pravdy. Předmětem jeho odborného zájmu je fotbal a stolní tenis. Jeho celoživotní vášní je fotbal, o kterém dodnes píše. Do srdce se mu vepsaly zejména dva kluby – českobudějovické Dynamo, kde ho v ochozech stadionu na Střeleckém ostrově můžeme pravidelně vídat, a SK Mladé, kde svého času aktivně působil.

Vladimír Majer - novinář, sportovní redaktor Deníku na jihu Čech
Narodil se 12. března 1944 a stále žije v Českých Budějovicích. Zkratka (vm) nebo podpis Vladimír Majer se v historii jihočeských tištěných médií objevují vůbec nejčastěji. V neděli 25. září 2016 to bylo již 55 let, co se novinářské profesi věnuje. Největší část ze své kariéry prožil v bývalé Jihočeské pravdě, předchůdkyni dnešního Českobudějovického deníku v oddělení sportu, kde se jako uznávaný expert mimo jiné věnoval hlavně volejbalu, basketbalu, atletice a plavání. Dnes v Deníku působí spíše jako zasvěcený soudní reportér. V roce 2014 byl navržen na cenu Fair play Českého olympijského výboru za celoživotní práci.

Spustit audio