Když psovi smrdí z tlamy, příčinou může být zánět v pysku. Pak je potřeba operace

S přibývajícím věkem psům povoluje dolní pysk a vzniká vráska, ve které se vytváří zánět. Problém se často objevuje u kokršpanělů či špringršpanělů - Foto: Fotobanka Pixabay

S přibývajícím věkem psům povoluje dolní pysk a vzniká vráska, ve které se vytváří zánět. Problém se často objevuje u kokršpanělů či špringršpanělůFoto: Fotobanka Pixabay

Pokud váš pes nepříjemně zapáchá, nemusí to vždy znamenat, že se venku naparfémoval exkrementem nebo zbytky rozkládající se ryby. Za odérem se může skrývat i zdravotní problém.

Přesně to byl případ šestileté černé fenky anglického kokršpaněla Žanety, kterou do ordinace českobudějovické Veterinární kliniky Vltava přivedla Magda Zelinková. „Přišlo nám, že jí smrdí z pusy. Pak jsme si začali všímat pysku, mělo to takovou neobvyklou barvu, která se nám nezdála,“ popsala. 

Podle veterinářky Lucie Míkové psům s přibývajícím věkem povoluje dolní pysk a vzniká vráska, ve které se vytváří zánět. „Pak je to hrozně zapáchající záležitost a ještě ke všemu to psovi velice vadí, protože zánět se tam neustále vrací,“ vysvětlila. 

Nejlepším řešením je v tu chvíli operace. „Ložisko se musí oříznout a dáseň se sešije k sobě. V podstatě je to klasický lifting, jako se dělá u lidí. Tím pádem zmizí řasa, nebudou se tam množit bakterie a kvasinky a mělo by to přestat zapáchat,“ řekla. 

Nejčastěji se podle ní problém objevuje u kokršpanělů, špringršpanělů a velššpringrů. „Ti psi si neustále otírají tlamu o koberec, o podložku a je to pro ně velice nepříjemné. Někteří majitelé to řeší hned, což je super, někteří to odkládají, ale většinou je ten zápach donutí k tomu, že se to musí chirurgicky vyřešit,“ dodala Lucie Míková. 

Pořad: Máme rádi zvířata  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: čtvrtek 09:05  |  Délka pořadu: 35 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 22.2.2018 08:45 do 11:50; na silnici 1442 u obce Lčovice okres Prachatice; silnice uzavřena, nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; NA x OA se zraněním. Na místě ZZS a PČR.
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 24.02.2018 06:00 Do 24.02.2018 14:00, Úplná uzavírka místní komunikace, ul. Na Příkopech v Blatné, z důvodu konání farmářských trhů. Objízdná ...
  ulice U Lučního jezu, České Budějovice, okr. České Budějovice, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 19.02.2018 10:00 Do 28.02.2018 23:59, úplná uzavírka ulice U Lučního jezu, část od bytových domů ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace