Nejsilnější jelen má svůj harém. Některým laním to ale nevyhovuje a utečou k jinému samci

Začátek podzimu je obdobím říje, tedy páření jelenů. Jedním z jeho projevů je hlasité troubení samců, které má nalákat samice - Foto: Fotobanka Pixabay

Začátek podzimu je obdobím říje, tedy páření jelenů. Jedním z jeho projevů je hlasité troubení samců, které má nalákat samiceFoto: Fotobanka Pixabay

Dvě obory jsou součástí honitby Přízeř na Českokrumlovsku. V oboře Rožmberk žijí jeleni, mufloni a daňci, Alšova obora poblíž Vyššího Brodu je pak určená výhradně k chovu jelena evropského.

Nastupující podzim je obdobím jelení říje. „Udává se, že vrchol říje je kolem 28. září, tedy na svatého Václava. To platí i u nás, vrcholí to na konci září,“ potvrzuje Roman Urbanec, jednatel společnosti Agrowald, která honitbu Přízeř obhospodařuje. 

Říje je myslivecký výraz pro páření jelenů. Jedním z jeho projevů je hlasité troubení samců, které se ozývá z obor. Samci se na co nejmohutnější hlas snaží nalákat samice a pak je upoutat svým impozantním parožím. 

Nejsilnější jelen má své stádo laní, které si hlídá před soky. „Těch laní může být od pěti až do patnácti. Jelen je neustále hlídá, nahání, kontroluje, aby mu neutekly. Vedle toho jsou tu ale takzvaní boční jeleni, kteří se snaží nějakou laň hlavnímu jelenovi uzmout. A protože laně se až tolik nebrání, naopak řada z nich se snaží z toho velkého harému utéct, jsou nezřídka úspěšní,“ popisuje Roman Urbanec. 

V období říje nejsou výjimkou urputné a často i nebezpečné souboje. Mnohdy končí poraněním a někdy i úhynem slabšího jelena. 

Říje je svátkem i pro myslivce. Jindy totiž jelena těžko uloví 

Nejtypičtějším znakem samce jelena jsou parohy, které každý rok, obvykle na konci zimy, shazuje - Foto: Fotobanka Pixabay

Nejtypičtějším znakem samce jelena jsou parohy, které každý rok, obvykle na konci zimy, shazujeFoto: Fotobanka Pixabay

Jednotliví jeleni netroubí stejně. „Zvuky se liší podle toho, v jakém je jelen momentálně rozpoložení, jak je starý, co právě dělá. Jinak troubí jelen u laní, který je spokojený, že má svůj harém a odhání ostatní, jinak jelen, který laně hledá. Mladší jeleni troubí slabším často kolísavým hlasem, proto se to teprve učí,“ vysvětluje Roman Urbanec. 

Právě období říje a zvuku troubení využívají myslivci k lovu. Jeleni patří mezi zvěř, která reaguje na to, když myslivec pomocí různých vábniček věrohodně imituje hlas. 

„Ozýváme se nejlépe slabším hlasem, než má jelen, který troubí, a ten většinou reaguje tak, že se jde podívat, kdo si dovoluje ho ohrožovat, případně vyrušovat. V horských houštinách je to jediná šance, jak jelena dostat z neprostupných porostů a případně ulovit nebo pozorovat,“ říká Roman Urbanec. 

Připomíná, že jeleni žijí celoročně velmi skrytým životem, takže je těžké je ulovit. Říje přináší jedinečnou možnost tuto zvěř navábit a regulačním lovem udržet přiměřené počty v přírodě. 

Jakmile říje skončí, jeleni odpočívají. „Jsou vysílení, zesláblí, často shodí dvacet až třicet kilo své hmotnosti, takže nabírají nové síly. Čeká je zimní období, které v některých letech znamená strádání, takže se musí na zimu připravit,“ uzavírá Roman Urbanec. 

Pořad: Máme rádi zvířata  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: čtvrtek 09:05  |  Délka pořadu: 35 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dolní Dvořiště
  Od 22.1.2018 10:00 do 12:05; na silnici 39 u obce Zlatá Koruna okres Český Krumlov; odbočka na obec Zlatá Koruna; nehoda; OA + svodidla, bez zranění, na místo DI ČK
  silnice I/4, v katastru obce Vimperk, okr. Prachatice, omezení, Od 19.01.2018 00:00 Do 11.01.2019 23:59, Úplné krátkodobé uzavírky v bezpečnostním okruhu lomu Sudslavice a lomu Výškovice pro provádění ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace