Ročně odchytne v okolí Budějovic stovky zvířat. Hlavně psy, ale také kočky, plazy i drůbež

Protože český národ je národem pejskařů, nejčastěji Vladimír Kössl odchytává právě psy. Všem majitelům doporučuje, aby svá zvířata očipovali nebo jednoduše napsali na obojek telefonní číslo - Foto: Fotobanka Pixabay

Protože český národ je národem pejskařů, nejčastěji Vladimír Kössl odchytává právě psy. Všem majitelům doporučuje, aby svá zvířata očipovali nebo jednoduše napsali na obojek telefonní čísloFoto: Fotobanka Pixabay

Od roku 1995 se zabývá profesionálními odchyty zvířat, v letech 1996 až 2006 odchytil se svými spolupracovníky více než sedm tisíc zvířat na území Českých Budějovic. Od roku 2007 poskytuje Vladimír Kössl také služby veřejnosti.

Podle svých slov dokáže odchytit v podstatě jakékoli zvíře. „Základ naší práce jsou ale samozřejmě zvířata závislá na lidské péči. Příliš se nezabýváme volně žijícími zvířaty, protože ty náleží záchranným stanicím pro handicapované živočichy,“ dodává. 

U každého zvířete nejprve hledá znaky, podle kterých by mohl zjistit majitele. „To znamená čip, tetování, kroužky, ušní známky. Pokud majitele nezjistíme, zvíře vyfotografujeme pro zveřejnění na webových stránkách a umístíme do útulku. Pokud se majitel nepřihlásí, zvíře se uvolní do náhradní péče,“ vysvětluje. 

Protože český národ je národem pejskařů, nejčastěji Vladimír Kössl odchytává právě psy. „Ty tvoří asi 70 procent. Zbytek jsou zejména kočky a pak papoušci, plazi, drobná drůbež, ovce, kozy,“ vyjmenovává. 

Působí zejména v menších obcích v okolí Českých Budějovic, o centrum města se totiž stará městská policie. „Našimi partnery jsou obecní úřady, obvykle vyjíždíme do vzdálenosti do třiceti kilometrů od Budějovic. V současné době máme nasmlouváno asi 160 obcí, je to přes 350 zvířat ročně,“ říká Vladimír Kössl. 

Když se vám zaběhne pes, na nic nečekejte a jděte ho hledat 

Vladimír Kössl se zabývá profesionálními odchyty zvířat už od roku 1995 - Foto: Andrea Zahradníková

Vladimír Kössl se zabývá profesionálními odchyty zvířat už od roku 1995Foto: Andrea Zahradníková

Všem majitelům doporučuje, aby svá zvířata očipovali. „Je to výtečná věc, která nám pomůže hned najít majitele. Známky, které přidělují obce, jsou také dobré. Známku přečte každý na rozdíl do čipu, na který je potřeba speciální zařízení. Vždycky ještě doporučuji napsat na obojek telefonní číslo. To je nejlepší, nejjednodušší a nejlevnější,“ připomíná. 

Co dělat, když se vám zaběhne pes? První rada Vladimíra Kössla zní možná trochu úsměvně, ale je důležitá. „Jděte ho hledat. Nečekejte, jestli se vrátí, ale okamžitě vyrazte ven. Nejlepší je jít ve dvou, jeden čeká na místě, kde se zvíře ztratilo, druhý pátrá po okolí. Souběžně s tím můžete informovat obecní úřady, městskou policii, útulky. Pokud se zvíře nepodaří najít během několika hodin, je třeba vyvěsit letáky, zveřejnit informaci na sociálních sítích, dokonce existují i aplikace pro mobilní telefony,“ doporučuje. 

Každý, kdo najde zvíře, má v první řadě povinnost vrátit jej majiteli. Pokud majitele nezná, musí nález zvířete nahlásit obci. „Zvíře může zůstat i u nálezce, pokud to nahlásí, ale původní majitel má dva měsíce na to, aby se přihlásil a převzal si zvíře zpět. Pokud to nenahlásíte obci, může to být považováno za krádež,“ doplňuje Vladimír Kössl. 

Pořad: Máme rádi zvířata  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: čtvrtek 09:05  |  Délka pořadu: 35 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Od 23.2.2018 09:15 do 11:25; na silnici 4 v obci Strunkovice nad Volyňkou okres Strakonice; nehoda; havarované vozidlo; havárie OA bez zranění.
  silnice I/4 (ulice Pasovská), Vimperk, okr. Prachatice, omezení, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 26.02.2018 00:00 Do 21.04.2018 23:59, částečná uzavírka úseku silnice I/4, ul. Pasovská, ve Vimperku, ...
  silnice I/3, Rzavá - Moraveč, okr. Tábor, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 06.03.2018 00:00 Do 29.06.2018 23:59, částečná uzavírka silnice I/3 vpravo ve směru jízdy Moraveč ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace