Užitečné rady pro chov slepic: Zbytky z domácnosti v rozumné míře a pustit na trávu

Slepicím vyhraďte uzavřený koutek s kurníkem. Je ale dobré je na půlhodinu pustit ven na trávu - Foto: Fotobanka Pixabay

Slepicím vyhraďte uzavřený koutek s kurníkem. Je ale dobré je na půlhodinu pustit ven na trávuFoto: Fotobanka Pixabay

Domácí vajíčka jsou skvělá surovina, kvůli které řada lidí chová alespoň pár slepic. Abychom se ale skutečně dočkali pravidelného přísunu vajec, je potřeba vytvořit zvířatům správné podmínky, připomíná Libor Heřman ze SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnické v Českých Budějovicích.

Období snůšky slepic trvá devět až deset měsíců v roce, pokud jsou zvířata zdravá. Pak následuje přestávka ve snášení, obvykle v zimním období, kdy slepice také přepeřují. Drobní chovatelé si obvykle nechávají slepice dva až tři roky a pak je obměňují. 

Podle učitele chovu a výživy zvířat Libora Heřmana je zásadní vytvořit slepicím životní pohodu. To zahrnuje čistý kurník se snáškovými hnízdy a hřady, možnost hrabání a popelení, zároveň travnatý výběh a samozřejmě také správné krmivo s dostatkem živin, vitamínů a minerálů. 

Pokud si pořídíte slepice, je nejlepší vyhradit jim uzavřený koutek s kurníkem. „Ony samozřejmě všechno rozhrabou, nezbude tam ani travička, takže pak je dobré pouštět je také ven na trávu. Když je to do půlhodiny, tak podle mého pozorování ani moc nehrabou, jen hledají brouky, zobou trávu. Potom teprve začínají hrabat, takže tom v okamžiku je zažeňte zpět,“ radí Libor Heřman. 

Slepice budou bojovat o místo na nejvyšším hřadu 

Období snůšky trvá devět až deset měsíců v roce, pokud jsou zvířata zdravá - Foto: Fotobanka Pixabay

Období snůšky trvá devět až deset měsíců v roce, pokud jsou zvířata zdraváFoto: Fotobanka Pixabay

Samotný kurník má slepicím zajistit spánek, úkryt, odpočinek i snášku. „Vevnitř by měly být dřevěné hřady, na jednu slepici je třeba počítat asi s třiceti centimetry délky. Hřady mají být alespoň dvacet centimetrů nad podlahou. Slepice mají nejradši ta nejvyšší místa, takže je dobré mít všechny hřady v rovině. Když je uděláme jako schody, budou chvíli boje o horní místa, než se v hejnu vytvoří hierarchie,“ vysvětluje Libor Heřman. 

Kurník by měl být zastřešený, dovnitř nesmí zatékat, měl by být větratelný, uvnitř pološero. Na podlahu se Liboru Heřmanovi podle jeho slov osvědčil pozinkovaný plech, který se snadno čistí. 

Důležitá jsou hnízda na snášení vajec. Ideální je umístit je v kurníku do nějakého odděleného prostoru. Na přibližně tři až čtyři slepice by mělo být jedno hnízdo se zvýšenými okraji a podestýlkou. Hlavní pro snášku vajec je klid a přítmí. 

Slepice potřebují i místo k popelení. „To je pud, tím prachem si udržují i čistotu peří, je to vlastně takové koupání, také se zbavují parazitů na kůži a peří. Jestli si popeliště nevytvoří samy, můžeme jim připravit jamku a dát tam jemný písek, prach. Jamka by měla být na suchém místě, protože se nelze popelit v blátě,“ dodává Libor Heřman. 

Nepřehánějte to se zbytky z domácnosti, slepice nesmí být obtloustlé 

Základ krmiva by měla tvořit obilovina, většinou pšenice - Foto: Fotobanka Pixabay

Základ krmiva by měla tvořit obilovina, většinou pšeniceFoto: Fotobanka Pixabay

Co se týče krmení slepic, mají chovatelé dvě možnosti. Mohou kompletně využívat krmnou směs, která obsahuje všechny živiny, pak slepice potřebují už jen hrabání a vyzobávání trávy ve výběhu. 

Druhou variantou je vlastní krmivo. Základ by měla tvořit obilovina, většinou pšenice. Zbytky jídla z domácnosti je možné slepicím dávat, ale v rozumné míře. „Nepřehánějte to, aby slepice snášela, musí být v dobré kondici, nesmí být obtloustlá,“ zdůrazňuje Libor Heřman. 

Kromě rostlinné stravy potřebují slepice i potravu živočišnou. „Klidně jim můžete dát zbylé maso rozřezané na malé kousky a doporučuji rozdrcené kosti jako doplnění vápníku. K pití rozhodně čistou nezávadnou vodu,“ dodává učitel chovu a výživy zvířat. 

Pořad: Máme rádi zvířata  |  Stanice: České Budějovice
Čas vysílání: čtvrtek 09:05  |  Délka pořadu: 35 minut  
 

Nové články v rubrice

Jihočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Majdalena
  Od 21.3.2018 22:35 do 23:35; na silnici 143 u obce Homole okres České Budějovice; nehoda; DN OA x srna, bez zranění, kyvadlový provoz.
  ulice Na Příkopech, Blatná, okr. Strakonice, uzavřeno, Od 24.03.2018 06:00 Do 24.03.2018 14:00, Úplná uzavírka ul. Na Příkopech z důvodu konání farmářských trhů. , Vydal: Městský úřad Blatná

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace