Červenou řeku známe v podání Heleny Vondráčkové, je to ale stará kovbojská písnička

Čas letí a nepočká. Představte si, že písnička Červená řeka se v českých rádiích hraje už 59 let... Psal se rok 1964 a sedmnáctiletá dívka z východočeských Slatiňan jménem Helena Vondráčková tenkrát nahrála svůj první hit.

Útlá blondýnka ze středu Evropy ho přitom houpavě přednesla do mikrofonu, aniž možná tušila, že zpívá starou kovbojskou písničku, kterou si od 90. let 19. století notovali v několika kanadských provinciích. A notují dodnes. Po celém světě.

Vznikla sice na konci jedné éry takzvaného Divokého Západu, krátce poté, kdy se naplnilo pořekadlo „jak žil, tak i zemřel“ třeba pro desperáty Jesseho Jamese či Billyho Kida, ale ve většině svých verzí se drží daleko milejších kulis – stád hnaných údolími a kovbojských lásek. Šťastných i nenaplněných, jak už to tak s láskami chodí, nejen u kovbojů.

Starou podobu písně a českou coververzi můžete porovnat v rubrice Písničky z cizí kapsy.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.