Česko je endemickou oblastí klíšťové encefalitidy, varuje lékařka. Před závažnou nemocí ochrání očkování

18. duben 2024

S příchodem teplého počasí přichází bohužel také sezona klíšťat. Kromě lymské boreliózy nás mohou klíšťata nakazit ještě klíšťovou encefalitidou. Proč jsou počty nakažených u nás vyšší než v jiných zemích? Jak se proti nemocem chránit? A jak poznat, zda nás klíště infikovalo?

„Proč je endemickou oblastí pro výskyt klíšťové encefalitidy právě Česká republika, ale také třeba Slovensko či Rakousko, není zcela jasné. Nicméně počty nakažených třeba ve zmíněném Rakousku jsou velmi nízké, protože tam už léta probíhá celoplošné očkování,“ vysvětluje primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová.

Léky i očkování

Očkování proti klíšťovému zánětu mozku samozřejmě existuje dlouhá léta i v Česku, nicméně proočkovanost je stále poměrně nízká. „Očkovat se přitom mohou nechat děti i dospělí. Novinkou od loňského ledna je, že pro lidi nad 50 let je toto očkování zcela zdarma.“

Čtěte také

Zatímco na lymskou boreliózu zabírají antibiotika, klíšťová encefalitida je velmi závažné onemocnění, na které neexistuje účinný lék. „Jde totiž o onemocnění virového původu, proti kterému se ale můžeme výborně bránit očkováním. Ochrana po očkování je velmi vysoká, přičemž základní očkovací schéma jsou tři dávky,“ popisuje lékařka.

I po druhé dávce je ale už pacient chráněn na rok. Po roce se doporučuje přeočkování třetí dávkou, kdy ochrana vydrží tři až pět let. Dobrou zprávou je, že očkovací schéma se pravděpodobně bude prodlužovat, zatím to ale ještě není jednoznačně doporučeno právě proto, že očkování funguje velmi dobře.“

Zpočátku jako chřipka

A jak poznat, že jsme onemocněli klíšťovou encefalitidou? „Od doby přisátí klíštěte do propuknutí prvních příznaků může uplynout týden i třicet dnů. Člověk se nejdříve necítí úplně dobře, pak se mu ale většinou na pár dní uleví. Poté ale přichází druhé stadium s mnohem bouřlivějšími příznaky. Bývá to horečka, bolesti hlavy, zvracení, lidem vadí světlo, hluk a většinou je to donutí vyhledat lékaře.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.