Česky a hezky

Čeština nás provází na každém kroku a nabízí nepřeberné množství témat. Všechna pěkně pohromadě je najdete na webu Česky a hezky.

Web jsme rozdělili do několika hlavních oddílů: 

Co potřebujete vysvětlit?
Je nějaký jazykový problém, se kterým si nevíte rady? Sem s ním. A nemusí se týkat jen gramatiky nebo pravopisu. Mimochodem víte, jaký je mezi těmito dvěma pojmy vlastně rozdíl? I na to vám odpovíme. 

Jazyková policie
Chyby děláme všichni. A některé překlepy, pravopisné úlety nebo stylistické prohřešky můžou být docela vtipné. Narazili jste na nějaké? Pošlete nám fotku! A nemusíte šetřit ani nás. I Český rozhlas se na svých webových stránkách nebo na Facebooku někdy utne... 

Proč se to tak říká
Napadne vás někdy, odkud pochází některé běžně užívané slovo nebo kde se vzalo nějaké rčení, přísloví, frazém nebo úsloví? Odpovědi vám nabízí právě tahle rubrika. Podle abecedy si v ní můžete vyhledat slovo nebo slovní spojení, jehož význam a původ vás zajímá. Nenašli jste to své? Napište nám! Postupně doplňujeme další a další. 

Nesnášíte prázdné fráze?
My taky. Proto jsme tak pojmenovali tuhle rubriku. Najdete v ní úvahy o floskulích, tedy slovech, která častým užíváním ztrácejí význam (je to o tom, mapovat, vydiskutovat). 

O češtině v audiu
Zajímá vás, jaké pořady o češtině vysílá Český rozhlas? Můžete si je rovnou poslechnout z našeho audioarchivu. Najdete ho na hlavní stránce vpravo nahoře. A o kousek níž si pod záložkou Další projekty můžete o jednotlivých pořadech i něco přečíst. 

A to pořád ještě není všechno. V druhé půlce hlavní stránky jsme po ploše rozmístili hesla, ze kterých si vybere každý. 

Jste milovníci historie a chcete vědět, jak se čeština vyvíjela? Pak bude pro vás štítek Čeština kdysi. Nebo vás naopak zajímá víc současnost a budoucnost češtiny? I o té tu najdete dost článků. 

Trápí vás velká a malá písmena, y/i, s/z, mě/mně, psaní čárek, akademických titulů, adres, číslovek a další záludnosti naší mateřštiny? Klikněte na Správně česky

Chcete vědět, kde se ještě můžete poučit o češtině? Nemusíte zůstat jen u Pravidel českého pravopisu nebo Slovníku spisovné češtiny. Představíme vám knížky, které stojí za to aspoň prolistovat. 

Pod heslem Cizinci a čeština shromažďujeme články o tom, jak si vede čeština v zahraničí a jaké potíže působí dospělým, kteří se ji učí. 

Máte chuť zamyslet se nad lingvistickými tématy v obecnějších souvislostech? Rozklikněte si štítek O jazyce a jazycích. Anebo se radši podíváte, jak o češtině uvažují některé známé osobnosti

A až si budete chtít odpočinout, tak si s češtinou prostě jenom hrajte. Nabízíme i různé testy a kvízy. 

Zkrátka, je toho hodně. Takže čtěte, objevujte, a když budete chtít, taky pište, foťte a posílejte. 

Pořady o češtině

  • Slovo nad zlato
   Cyklus o původu a významu slov a úsloví poslouchejte na Dvojce.
  • Hezky česky
   Univerzitní pedagogové objasňují nejčastější jazykové problémy. Vysílá ČRo Hradec Králové.
  • Okolo češtiny
   Fejetony o netušených možnostech češtiny píše pro ČRo Olomouc bohemista Ondřej Bláha.
  • Jazykový koutek
   Postřehy k aktuálnímu vývoji českého jazyka nabízí ČRo Plzeň.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace