Bol

13. prosinec 2017

Příjmení Bol je vzácné, dnes jej nosí jen 20 obyvatel, z toho polovina žije v Olomouci. Mohlo vzniknout ze slovanského rodného jména obsahujícího komponent Bole-, jako je Boleslav, Bolemil, Bolebor apod. Odvozeno mohlo být i ze slovesa bolet jako pojmenování někoho trpícího bolestmi. V ČR ležela u Stříteže i dnes již zaniklá obec Boly, na Slovensku pak nacházíte obec Boľ, příjmení Bol by snad mohlo být i obyvatelské a označovat někoho pocházejícího z těchto vsí. Jméno Bol uvádí i slovník polských příjmení, v Polsku je Bol doloženo jako příjmí již z roku 1577.

Použitá literatura:
J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 325 (Ból); J. Svoboda, Staročeská osobní jména a naše příjmení, Praha 1964, s. 70 (Bole-); K Rymut, Nazwiska Polaków: słownik historyczno-etymologiczny, díl I, A–K, Kraków 1999, s. 46

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.