Devera

8. listopad 2017

Ve staroslověnštině bylo apelativum deverь ve významu „švagr“, nebo „zeť“, ve staré češtině se používal výraz deveř, formu dever dnes nacházíme ve slovenštině. Na Slovensku dnes nosí příjmení Devera 32 rodin, u nás je to 426 osob. Dobrava Moldanová odvozuje příjmení Devera i z šumavského nářečního slovesa devěřit se, tj. „sem tam se pohybovat“. Uvažovat bychom snad mohli i o dalším výkladu ‒ ve slovníku německých příjmení nacházíme příjmení Devermann vyložené jako pojmenování podle místa bydliště z pomístního jména Dever označujícího „slatinu“, „rašeliniště“.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 42; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 207; H. Bahlow, Deutsches Namenlexikon, München 1967, s. 96; M. Majtán, Naše priezviská, Bratislava 2014, s. 85; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 130

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.