Gotthardt

6. červen 2017

Příjmení Gotthardt vzniklo z německého rodného jména Gotthart se základem -hart, tj. „silný“, „odvážný“, první část komponentu Gott- znamená „bůh“. Josef Beneš uvádí: „Naše příjmení Gotthard bývá mylně vykládáno jako německé, ale u většiny našich rodů vzniklo u nás, jak ukazují dějiny uctívání sv. Gottharda. Ostatky tohoto hildesheimského opata († 1038) se dostaly r. 1131 do katedrály sv. Víta, a světec se tak stal českým patronem. Jeho velkými ctiteli byli mniši v klášteře sv. Jana na Ostrově u Davle a pražský biskup Jan (1135–1139).“ Tito činitelé měli vliv na to, že sv. Gotthardu byla zasvěcena řada kostelů a kaplí u nás. Nejvíce obyvatel s příjmením Gotthardt dnes žije v Plzni, celkem jich v evidenci obyvatelstva najdete jen 27.

Použitá literatura:
J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 56; J. Beneš, Německá příjmení u Čechů, Ústí nad Labem 1998, s. 101, s. 151; R. a V. Kohlheimovi, Lexikon der Familiennamen, Berlin 2008, s. 255

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.