Hereyk

27. březen 2017

Příjmení Hereyk by snad mohlo patřit mezi ta, která byla odvozena z německých rodných jmen začínajících nebo končících na -her (což znamená „pán“, „muž“), jako je Heralt, Herbert, Herbort, Herhart apod. Antonín Kotík dává příjmení Hereyk do souvislosti s apelativem herous, které označuje toho, „kdo dělá hrdinu“ (odtud prý i sloveso herousiti neboli „dělati ze sebe siláka“, „chlubiti se pánovitě“), nebo s přídavným jménem herský, tj. „panský“. Příjmení Hereyk je opravdový unikát, dnes žije pouze jediná jeho nositelka.

Použitá literatura:
A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 18 (Herejk); J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 118 (Herejk); J. Beneš, Německá příjmení u Čechů, Ústí nad Labem 1998, s. 108

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.