Irmiš

9. červen 2016

Příjmení Irmiš snad souvisí s německým jménem Irman (s koncovkou -iš), které se vykládá z apelativa irmin jako „obrovský“. Možná byste mohli uvažovat i o přesmyčce příjmení Imriš, které vzniklo z maďarské podoby germánského rodného jména Emerich, tj. Imrich. Kotíkův výklad z rodného jména Jiří nepovažujete za příliš pravděpodobný. V současnosti žije v ČR 34 nositelů tohoto příjmení, z toho 1 v Praze a 33 v Českých Budějovicích.

Použitá literatura:
J. Beneš, Německá příjmení u Čechů, Ústí nad Labem 1998, s. 157, 176 (Irman); D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 74 (Imrich); A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 22; M. Majtán, Naše priezviská, Bratislava 2014, s. 65 (Irmiš); J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 66

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.