Kazimour

31. březen 2016

Příjmení Kazimour se tradičně vykládá ze slovanského rodného jména Kazimír, které znamená „ten, kdo kazí mír“ (dříve bylo mylně chápáno spíše jako „ten, kdo káže mír“). Antonín Kotík vysvětluje, že příjmení „Kazimour zdá se býti jen žertovné překroucení jména Kazimír“. Na základě testů DNA, které si nechali členové rodiny udělat, se ale zdá, že by mohla být pravdivá rodinná legenda o původu na území Turecka či Blízkého východu. Mohli byste tedy uvažovat i o jiných východiscích tohoto příjmení a hledat další možná vysvětlení příjmení Kazimour tam, např. v arabských rodných jménech jako Kazim apod. V současnosti žije v ČR 111 nositelů tohoto příjmení.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 1983, s. 101; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 23; M. Knappová, Naše a cizí příjmení v současné češtině, Liberec 2002, s. 14; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 50; M. Knappová, Jak se bude vaše dítě jmenovat?, Praha 2010, s. 207 (Kazimír)

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.