Konvalina

Příjmení Konvalina je odvozeno ze jména květiny konvalinky vonné. V květomluvě měla konvalinka význam „láska na první pohled“. Je to ovšem zároveň květina trochu zrádná, protože je jedovatá, přesto se používala i v lidovém léčitelství – jako první údajně doporučovala používat konvalinku k léčebným účelům sv. Hildegarda z Bingenu (11. století), ona sama jí léčila padoucnici a vředy. Příjmení Konvalina mohlo být motivováno tím, že dotyčný konvalinky pěstoval, užíval v léčitelství, měl např. konvalinkový vzor na oblečení nebo na domě apod. V současnosti žije v ČR 689 nositelů příjmení Konvalina, rozšířenější je zdrobnělé příjmení Konvalinka, to nosí 1061 obyvatel.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 90; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 155; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 198; M. Majtán, Naše priezviská, Bratislava 2014, s. 46

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.