Novotný

6. červen 2016

Nejčastější česká příjmení Novák a Novotný mají stejnou motivaci, označují nejčastěji někoho „nového“, kdo přišel do vsi až po ostatních (řekli bychom dnes „náplava“). Případně mohlo jít i o ševce nebo krejčího, který šije jen nové a odmítá opravovat staré. A samozřejmě i novátor, který měl rád vše nové a snažil se uplatňovat nové poznatky. Adjektivum novotný mělo i význam „s nově uděleným šlechtickým titulem“, který uvádí Staročeský slovník. Jedním z dalších významů přídavného jména novotný je i „proselyta“, tedy konvertita k židovské víře. Aktuálně je příjmení Novotný na 3. místě v četnosti, nosí jej 49 540 osob.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 1983, s. 156; V. Mates, Jména tajemství zbavená 1, Praha 2002, s. 186–7; M. Knappová, Naše a cizí příjmení v současné češtině, Liberec 2002, s. 25; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 13, s. 257

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.