Pacušiak

Příjmení Pecušiak je unikátní, dnes u nás žije jediný jeho nositel. Odborná literatura jeho výklad neuvádí, ale ve slovníku polských příjmení nacházíme obdobná jména Pecuszek a Pecuszok, která se tu vykládají z apelativa pec, tj. v polštině „penis“, nebo z rodného jména Petr. Z rodného jména vykládá Josef Beneš i příjmení Pecuš, které se vyskytuje u nás a na Slovensku. Snad lze tento výklad použít i v případě příjmení Pecušiak. Máte i nářeční apelativa pecuška (což je pták červenka) a pecušník (tak býval na Opavsku označován pecivál neboli povaleč).

Použitá literatura:
J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 68 (Pecuš); M. Majtán, Naše priezviská, Bratislava 2014, s. 44 (Pecuš); K. Rymut, Nazwiska Polaków: słownik historyczno-etymologiczny, díl II, L–Ż, Kraków 2001, s. 220 (Pecuszek, Pecuszok)

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.