Pírka

Příjmení Pírka vzniklo nejspíše z apelativa pírko, tj. „ptačí peří“, obdobně jako např. příjmení Peroutka. Máte ovšem i německá příjmení Pirk a Pirka odvozená z apelativa Birke, tj. „bříza“. Snad by tedy příjmení Pírka mohlo být i počeštěným příjmením Pirka – k prodloužení -í- mohlo dojít vlivem lidové etymologie právě kvůli podobnosti s českým apelativem pírko. Nejvíce nositelů příjmení Pírko žije v Prostějově, celkem jich v evidenci obyvatelstva napočítáme 595.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 140; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 160 (Pírko); J. Matúšová, Německá vlastní jména v češtině, Praha 2016, s. 74 (Pirka); J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 228, 306

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.