Škopán

1. listopad 2017

Josef Beneš uvádí příjmení Škopan jako odvozené z názvu nádoby stejně jako příjmení Škop (to je doloženo jako příjmí již z roku 1379), dále Škopek nebo Škopík. U Opavy a Přerova je škop nářečním označením pro skopce, tedy vykleštěného berana, původní nositel tohoto příjmení tedy mohl být chovatel ovcí, případně se mohlo jednat o metaforické pojmenování podle povahy, přeneseně se užívalo označení škop pro hlupáka. Příjmení Škopan dnes nosí 23 osob, Škopánů je 85. K prodloužení -á- mohlo dojít vlivem lidové etymologie, která si spojila jméno s apelativem pán.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2004, s. 184 (Škopan); J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 238; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 157

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.