Šták

18. říjen 2016

Příjmení Šták můžete vyložit ze středodolnoněmeckého apelativa stake, tj. „tyč, kterou užívali k odpichování plavci na lodích“ nebo „laťka“ (např. u plotu). Jednalo se tedy buď o příjmení podle zaměstnání, a to nejspíše truhláře, který zhotovoval tyče a laťky (že by šlo o plavce, považujeme za méně pravděpodobné), nebo se jednalo původně o přezdívku pro hubenou, dlouhou osobu, podobně jako např. u příjmení Bidlo. Též se uvádí možnost výkladu z místního jména Staaken, což je dnes jedna z berlínských čtvrtí. V případě této motivace by šlo o příjmení podle původu z uvedené lokality. V současnosti u nás žije jen 25 osob s příjmením Šták, všichni jsou z Ostravy nebo ze Zlína.

Použitá literatura:
R. a V. Kohlheimovi, Duden Familiennamen, Berlin 2008, s. 579 (Staak); H. Bahlow, Deutsches Namenlexikon, München 1967, s. 485 (Staak)

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.