Vomočil

Příjmení Vomočil je motivačně průhledné, vzniklo ze slovesa omočit, tj. „namáčet“, „ponořením do něčeho něčím napouštět nebo nechat nasáknout“, případně „zvlažit“. Máčení se používá při různých výrobních procesech, např. se močí len, namáčí se sudy, aby nevyschly, prádlo, aby se lépe vypralo, hrách, aby nabobtnal atd. Příjmení Vomočil tedy nejspíše vzniklo jako pojmenování podle činnosti či povolání. Nejvíce Vomočilů žije v Litomyšli, celkem jich dnes v ČR napočítáte 313 a kupodivu nenajdete nikoho s příjmením bez protetického V-, tedy Omočil.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 213; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 107; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 272

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.